Trzech byłych deputowanych Rady Najwyższej Białorusi, w tym Stanisław Szuszkiewicz i Anatol Labiedźka, zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego z powodu tworzenia na Białorusi rosyjskich baz wojskowych i zapisów o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi.
Zgodnie z konstytucją "Białoruś stawia sobie za cel uczynienie swojego terytorium strefą wolną od broni atomowej, a samo państwo - neutralnym.(…) Dopuszczając do rozmieszczenia na swoim terytorium wojskowych jednostek innego państwa Białoruś narusza zasadę neutralności" - podkreślają sygnatariusze we wniosku do Trybunału.
Treść dokumentu opublikowała w piątek na pierwszej stronie niezależna gazeta "Narodnaja Wola". Treśc dokumentu opublikowały też inne niezależne strony internetowe, np. strona partii Labiedźk. Zjednoczonej Partii Obywatelskiej upcb.org, niezależne portale informacyjne, np. Biełaruskij Partyzan.
Sygnatariusze to były przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) niepodległej Białorusi z lat 1991-94 Stanisław Szuszkiewicz, który jako przywódca Białorusi w grudniu 1991 r. wraz z prezydentami Rosji i Ukrainy, Borysem Jelcynem i Leonidem Krawczukiem, podpisał porozumienie białowieskie w sprawie likwidacji ZSRR, Mieczysłau Hryb, który przewodniczył Radzie Najwyższej po nim, oraz szef opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka.
Autorzy wniosku wyrażają pogląd, że z białoruską konstytucją sprzeczne jest również porozumienie z 1999 r. o stworzeniu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, w którym napisano, że państwa prowadzą "wspólną politykę obronną, koordynację działalności w sferze budownictwa wojskowego, rozwoju sił zbrojnych państw-członków, wspólne wykorzystują wojskową infrastrukturę" itp.
"Uważamy, że wymienione zapisy porozumienia o utworzeniu Państwa Związkowego są sprzeczne w zapisami konstytucji. Jak bowiem wynika z art. 1 konstytucji Republika Białoruś powinna samodzielnie bronić swojej niepodległości, integralności terytorialnej i ustroju konstytucyjnego oraz zapewniać przestrzeganie prawa i praworządność" - napisali byli deputowani, zwracając się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie wspomnianych zapisów z konstytucją.
O tym, że Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi bazę lotniczą, poinformował w kwietniu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Pod koniec czerwca dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew oznajmił, że baza ta będzie się znajdować w Lidzie w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Jeszcze w tym roku planowane jest rozmieszczenie tam pierwszej grupy myśliwców bojowych.
Na Białorusi istnieją już rosyjska stacja radiolokacyjna Wołga o zasięgu 4800 km w miejscowości Hancewicze w obwodzie brzeskim oraz punkt łączności z rosyjskimi okrętami podwodnymi w Wilejce w obwodzie mińskim.
PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś