Raport Białoruś

Dziady – to dla Białorusina demokracja, naród i wolność

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 23:00
Dziady dla Białorusinów mają silne znaczenie polityczne. To święto wartości narodowych i demokratycznych, protest przeciw postawom łukaszenkowskim, sowieckim - pisze Franak Wiaczorka.
Dziady  to dla Białorusina demokracja, naród i wolność
Foto: Facebook/Profil Franaka Wiaczorki

Zobacz: Blog Franaka Wiaczorki na portalu PolskieRadio.pl (w serwisie specjalnym Raport Białoruś)>>>

Od akcji ulicznej podczas Dziadów zaczął się białoruski ruch demokratyczny w końcu lat 80-tych. W 1988 roku tysiące ludzi wyszli na ulice Mińska i przeszli w pochodzie do miejsca rozstrzelania setek tysięcy ofiar zbrodni stalinowskich. To miejsce, które nazywa się Kuropaty.

Dziady na Białorusi, to nie tylko dni, kiedy przyjeżdża się na cmentarz porozmawiać i wspomnieć o swoich rodakach, przodkach. Na Białorusi Dziady mają silny polityczny podtekst. Władze Łukaszenki robią wszystko, żeby białoruska historia i kultura zeszła na margines, a opozycja cały czas się temu przeciwstawia.

Dziady to pewnego rodzaju granica – przeciwstawienie interesów i wartości, z jednej strony łukaszenkowskich i sowieckich, z drugiej strony wolnościowych, demokratycznych, białoruskich, narodowych.

W niedzielę w centrum Mińska zebrało się około 500 osób na Dziadach. To była największa akcja na Białorusi od miesięcy. Białorusini są obecnie pogrążeni w apatii. Żyją myślami, jak przeżyć następny dzień, nie wiedząc, co będzie jutro. Z każdym dniem zwiększają się koszty życia, opłaty komunalne. Dlatego też nie tylko tematy kulturowe i historyczne wybrzmiały na wiecu w Kuropatach, ale również gospodarcze.

Mam nadzieję, że nie będzie to ostatnia akcja opozycji białoruskiej w tym roku. Myślę, że może być jeszcze demonstracja na początku grudnia. Będzie to zależało od wielu spraw, również od sytuacji gospodarczej. Kryzys gospodarczy właśnie się zaczyna.

Franak Wiaczorka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Sześć godzin przesłuchania, na ścianie Feliks Dzierżyński

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 20:45
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczystka na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co myśli Łukaszenka o Alesiu Bialackim?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przymierze dyktatorów i Realpolitik

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 16:00
Gdy w Kirgistanie obalono dyktatora, przygarnął go Aleksander Łukaszenka. Teraz okazuje się, że w Mińsku przebywa więcej osób poszukiwanych przez władze kirgiskie.
rozwiń zwiń