Jedynka
Gabriela Skonieczna
30.03.2011
Wielki papież w ciężkich czasach
-
Wyjątkowy pontyfikat Jana Pawła II
Pontyfikat Jana Pawła II był wyjątkowy, zarówno ze względu na to, co udało mu się osiągnięć, jak i na okres, w którym przyszło mu działać.
Jan Paweł IIWikimedia Commons/domena publiczna
- Najbardziej zaskoczony był Związek Radziecki, gdy okazało się, że nowym papieżem zostanie Polak – podkreśla Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Uważa on, że w kolegium kardynalskim, podczas Konklawe, decyzja ta nie została przyjęta jako niespodzianka, gdyż kardynał Wojtyła był trzecim z kolei kandydatem. Co więcej, był on dobrze znany w kurii rzymskiej i miał potężnego protektora w osobie kardynała Wiednia Franza Königa, będącego przywódcą całej frakcji niemieckojęzycznej kolegium kardynalskiego.
- Kardynał Wojtyła był jednym z pionierów porozumienia polsko-niemieckiego, otwierającego nowy rozdział w historii Europy, był postrzegany jako młody, dynamiczny, konserwatywny i przeniknięty duchem Soboru Watykańskiego II – twierdzi szef KAI.
Jego zdaniem Jan Paweł II zasługuje na przydomek "Wielki", bo był to jeden z najważniejszych w historii Kościoła pontyfikatów i to nie tylko z perspektywy polskiej, ale i Kościoła powszechnego.
Gość Programu I podkreślił, że objął on stery Kościoła w bardzo trudnym dla niego okresie, gdy był on bardzo podzielony pomiędzy tzw. modernistów i konserwatystów. Zasługą nowego papieża było zaś odbudowanie jego jedności, poprzez koncentrowanie się wokół hasła "uświęcenie świata", czyli nowej, dynamicznej ewangelizacji, która miała objąć cały glob.
- Stąd liczne pielgrzymki, dialog między religiami, ekumenizm, coś czego nigdy w historii Kościoła na taką skalę nie było – podkreśla Marcin Przeciszowski i dodaje, że Jan Paweł II był wielkim obrońcą wolności i praw człowieka na całym świecie.
Jego zdaniem, to w dużej mierze dzięki tej postawie obudziły się narody Europy Środkowej i postanowiły wyzwolić się spod komunistycznego uzależnienia.
(pp)