Starsi widzowie pamiętają go jako Franciszka Wichurę w serialu "Czterej pancerni i pies", warszawiaka z "Samych swoich", a przede wszystkim z kreacji Duńczyka, specjalisty od alarmów w filmach "Vabank" i Vabank II, czyli riposta". Od 2000 roku występował w "M jak miłość", tworząc w duecie z Teresą Lipowską, małżeństwo Lucjana i Barbary, seniorów rodu Mostowiaków.
Witold Pyrkosz zagrał też wiele ról teatralnych, w tym Cześnika w "Zemście" i Łatki w "Dożywociu" Aleksnadra Fredry, George'a w "Myszach i ludziach" Johna Steinbecka czy Kalafa w "Księżniczce Turandot" Carla Gozziego. Ponadto aktor był współtwórcą i reżyserem kabaretu "Dreptak".
Laureat wielu wyróżnień, otrzymał między innymi Super Wiktora, Telekamerę w kategorii Najlepszy Aktor w 2005 roku i Nagrodę Specjalną "Złote Spinki" w plebiscycie Telekamery 2007. Odznaczono go Złotym Krzyż Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Urodził się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, choć w jego dokumentach jako data urodzenia figuruje dzień 1 stycznia 1927 roku we Lwowie. Zanim rozpoczął karierę artystyczną, pracował jako intendent w Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka. W 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Rok później zadebiutował na scenie Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego. Pierwszym filmem, w którym zagrał był "Cień" Jerzego Kawalerowicza z 1956.
Występował między innymi we wspomnianym kieleckim Teatrze Żeromskiego, Ludowym w Krakowie, a także w warszawskich - Polskim, Rozmaitości, Narodowym, Ochoty i Komedii. W kinie pojawił się w takich obrazach, jak: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Szabla od Komendanta", „Bajland”, Dylematu 5" - kontynuacji "Alternatywy 4" oraz "Tygrysach Europy".Chętnie użyczał głosu w dubbingach, miał ich na koncie około 20, między innymi w "Legendzie Tarzana", "Toy Story 2" oraz "Autach", w pierwszej i drugiej części.
Serialowa małżonka Witolda Pyrkosza z "M jak Miłość", Teresa Lipowska, jeszcze wczoraj była na planie kolejnego odcinka. Wiedząc o złym stanie zdrowia aktora, patrzyła na miejsce w kuchni, gdzie serialowe małżeństwo przesiaduje. "Jak zobaczyłam, że jest puste, nie wiem, czy on tu wróci, bardzo ciężko mi było wczoraj cokolwiek grać" - wspomina aktorka.
Franciszek Pieczka, który występował w serialu "Czterech Pancernych i pies" mówi, że Witold Pyrkosz był aktorem na wskroś autentycznym. Jego aktorstwo było żywiołowe, organiczne, pełne ciepła i doświadczeń życiowych - wspomina. I dodaje, że również prywatnie Witold Pyrkosz był człowiekiem ciepłym i przyjaznym. "Był to kolega, który dał się lubić po prostu. Daj mi Panie Boże zawsze spotykać takie osobowości" - mówi Franciszek Pieczka.
Jerzy Bończak, który występował z Witoldem Pyrkoszem w serialu "Alternatywy 4", mówił Informacyjnej Agencji Radiowej, że ma wyłącznie dobre wspomnienia związane z kolegą z planu. Wspomina go jako sybarytę w dobrym znaczeniu tego słowa, który kochał ludzi "Myślę, że wszystkich, nie tylko tych dobrych" - dodaje rozmówca IAR.
Olgierd Łukaszewicz - aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich - wspomina Witolda Pyrkosza jako człowieka koleżeńskiego i uśmiechniętego, dowcipnego. Podkreśla też, że jako aktor nadawał swoim kreacjom indywidualne piętno.
Aktor i reżyser Emilian Kamiński w rozmowie z TVP Info mówił, że ciężko mu pogodzić się ze śmiercią Witolda Pyrkosza. "Wydawało się, że Witek to jest ktoś taki, kto nigdy nie odejdzie" - mówił. "Żal wspaniałego kumpla".
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła podkreślił, że Witold Pyrkosz przez wiele lat pracował w tym teatrze. "Serca wszystkich ludzi związanych z Teatrem Polskiego Radia przepełnione są smutkiem po tej bardzo przygnębiającej wiadomości" - mówi dyrektor Kukuła.
Aktor Marian Opania powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że straciliśmy kogoś wyjątkowego. Witolda Pyrkosza wspomina jako aktora wszechstronnego, a prywatnie człowieka pogodnego, pełnego humoru.
W 2014 roku aktor odebrał Nagrodę Specjalną Prezesa Telewizji Polskiej oraz Nagrodę Honorową - statuetkę Jańcia Wodnika na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia.
IAR
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.