90 lat temu, 18 kwietnia 1927 roku urodził się Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski po 1945 roku. Działacz opozycji demokratycznej w PRL, uczestnik obrad Okrągłego Stołu i jeden ze współautorów tego porozumienia. W latach 90. wysłannik ONZ na Bałkanach. Był jednym z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej, redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność", współautorem preambuły do Konstytucji. Od 2010 roku doradca prezydenta do spraw polityki krajowej i międzynarodowej. Zmarł w 2013 roku.
W 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został jedenastym premierem powojennej Polski, pierwszym spoza lewicy. Rząd którym kierował przeprowadził szereg reform politycznych - wprowadził swobody obywatelskie, zmienił godło i nazwę państwa, a także dokonał zmian w konstytucji. Realizował też "plan Balcerowicza", który uruchomił reformy gospodarcze, w tym urynkowienie gospodarki i procesy prywatyzacyjne. Przywrócił samorządność w Polsce i znaczenie społeczności lokalnej. Za rządów Tadeusza Mazowieckiego doszło do normalizacji stosunków Państwo - Kościół oraz nastąpił powrót religii do szkół publicznych.
W 1990 roku kandydował w wyborach prezydenckich. Zajął trzecie miejsce za Lechem Wałęsą i Stanisławem Tymińskim. Po porażce złożył dymisję gabinetu. Od 1991 do 2001 roku zasiadał w Sejmie.
Był jednym z założycieli Unii Demokratycznej, następnie był związany z Unią Wolności. W 2005 roku uczestniczył w tworzeniu Partii Demokratycznej - demokraci.pl. Wchodził w skład rady politycznej PD - do 2006 roku był jej przewodniczącym.
Tadeusz Mazowiecki był szanowany na całym świecie. Po jego śmierci do Polski napłynęły liczne kondolencje. Złożył je między innymi papież Franciszek. „Był mężem stanu, który dobro ojczyzny i narodu przedkładał ponad swoje sprawy osobiste” - napisał Ojciec Święty.
IAR
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.