"W stronę gwiazd - koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika”
Wykonawcy:
- Michał Klauza – dyrygent
- Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
- Chór Żeński Filharmonii Narodowej
- Bartosz Michałowski – dyrektor Chóru FN
- Prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk – opracowanie naukowe i prelekcja
Program koncertu:
- Tomasz Prawdzik – Sferis Copernicus
- Tomasz Prawdzik – Suita Cząstki Elementarne
- Gustav Holst – Planety op.32
Prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk – prelekcja "Mikołaj Kopernik: między kosmosem dawnym a współczesnym"
To wyjątkowe wydarzenie zorganizowano dla uczczenia 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Stanowi wartościowy pod względem artystycznym i naukowym akcent obchodów tego jubileuszu. Poszczególne części wykonywanych utworów, inspirowanych kosmosem i zjawiskami fizycznymi, będą przeplecione prelekcjami prof. Jarosława Włodarczyka, propagującymi wiedzę z zakresu fizyki i astronomii, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań naukowych Mikołaja Kopernika. Zaproponowana przez nas formuła koncertu przyczyni się do przyswojenia przez publiczność szerokiego spektrum wiedzy na temat historii astronomii i odkryć współczesnej nauki. Da również słuchaczom możliwość zapoznania się z bogatym instrumentarium orkiestry symfonicznej, w połączeniu z oprawą wizualną oraz lektorską.
Planety Gustava Holsta to obowiązkowa pozycja dla miłośników muzyki i astronomii, bardzo ceniona i atrakcyjna dla melomanów, rzadko wykonywana, ponieważ wymaga rozbudowanego aparatu wykonawczego. Powszechnie uważa się, że utwór był inspiracją dla muzyki John’a Williamsa w "Gwiezdnych wojnach".
Sferis Copernicus i Suita - Cząstki Elementarne to kompozycje silnie oddziałujące na wyobraźnię słuchacza, bogate w efekty kolorystycznie, zróżnicowane i wieloplanowe. Nowatorstwo utworów Tomasza Prawdzika polega na stosowaniu materiału dźwiękowego opartego na autorskiej koncepcji harmonii wektorowej. Budowa formalna utworów przywodzi na myśl przesuwające się obrazy rejestrowane przez poruszającego się obserwatora i doskonale pasuje do efektów wizualnych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Oprawa graficzna koncertu zostanie zrealizowana dzięki uprzejmości firmy SoundSpectrum oraz wsparciu PLAN Systems 501(c)(3)
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Organizator: Stowarzyszenie Muzyków Orkiestry Polskiego Radia
Współorganizator: Program 2 Polskiego Radia
Partnerzy: Filharmonia Narodowa, SoundSpectrum&PLAN Systems, Związek Artystów Wykonawców STOART, ZAiKS
Patronat honorowy: Centrum Nauki Kopernik
Patronat medialny: TVP KULTURA, TVP NAUKA
Kliknij tutaj aby pobrać program w formacie PDF.
1 lipca 2023 roku, godz. 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego | ul. Modzelewskiego 59