Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Cuda i Fajerwerki: Händel/Haydn/Mendelssohn

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 13:00
Zapraszamy w podróż na Wyspy Brytyjskie!


Cuda i Fajerwerki: Händel/Haydn/Mendelssohn


Naszą orkiestrę poprowadzi Henry Kennedy!

Georg Friedrich Händel – „Muzyka ogni sztucznych”, uwertura


Joseph Haydn – Symfonia nr 96 D-dur „Cud”


*****


Feliks Mendelssohn – III Symfonia a-moll op. 56 „Szkocka”

Henry Kennedy Henry Kennedy
III Symfonia Felixa Mendelssohna wzięła swój początek z podróży młodego, ledwie 20-letniego kompozytora do Szkocji. W liście do rodziny pisał: „W głębokim mroku udaliśmy się dziś do pałacu, w którym mieszkała i kochała królowa Maria... Kaplica poniżej jest teraz bez dachu. Trawa i bluszcz rosną tam i przy złamanym ołtarzu, gdzie Maria została koronowana na królową Szkocji. Wszystko jest zrujnowane, zgniłe, a czyste niebiosa wlewają się do środka. Myślę, że znalazłem tam początek mojej „szkockiej” symfonii.”

Podczas prawykonania Symfonii D-dur Josepha Haydna, na melomanów zebranych w sali koncertowej przy Hanover Square w Londynie miał spaść kandelabr. Fakt, że obyło się bez ofiar uznano za cud – i stąd właśnie przydomek haydnowskiej 96. Symfonii.
"Muzyka Sztucznych Ogni" Jerzego Fryderyka Händla to zaś jeden z najsłynniejszych a może najbardziej Brytyjskich utworów muzyki poważnej – w pierwotnej, zamówionej przez króla Jerzego II, wersji utwór miał być napisany jedynie na wojskowe instrumenty, a więc 24 oboje, 12 fagotów, 9 trąbek, 9 rogów oraz 3 pary kotłów i werble. Podczas koncertu w Studiu im. Witolda Lutosławskiego usłyszymy zmienioną przez kompozytora wersję na pełną orkiestrę.

W tę muzyczną podróż po Wielkiej Brytanii zabierze nas młody Brytysko-Kanadyjski dyrygent Henry Kennedy – od niedawna dyrygent rezydent National Arts Centre Orchestra w Ottawie, wcześniej dyrygent Opery Wrocławskiej. Kennedy jest założycielem i dyrektorem muzycznym Resonate Symphony Orchestra, z którą na scenach Londynu prezentował muzykę od Bacha przez Brucknera po Szostakowicza. Jako asystent Sir Johna Eliota Gardinera wspólnie z Orchestre Révolutionnaire et Romantique przygotowywał wystawienie monumentalnej opery Hectora Berlioza „Les Troyens”, która prezentowana była m.in. na festiwalu w Salzburgu, w Operze Królewskiej w Wersalu, w Filharmonii Berlińskiej i na londyńskich Promsach.
W wolnym czasie Henry Kennedy lubi jeździć na rowerze po Shropshire Hills i czytać literaturę rosyjską.