Odbitki z powstania

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 17:40
Prasowi Sprawozdawcy Wojenni od początku dokumentowali Powstanie Warszawskie. Byli wszędzie gdzie działo się coś ważnego. Niemieckie zbrodnie, uliczne walki, pierwsze zwycięstwa, powstańcza codzienność. W "Kunstkamerze" (4.08) porozmawiamy o fotografiach wykonanych przez samych powstańców.
Odbitki z powstania
Odbitki z powstaniaFoto: Muzeum Powstania Warszawskiego

Z żołnierskimi przepustkami codziennie przemierzali Warszawę, a ich zdjęcia na bieżąco były wykorzystywane w powstańczej prasie i gazetkach informacyjnych. Niestety nie zachowały się negatywy ich zdjęć. Tym cenniejsze są odbitki wykonane w powstańczej Warszawie, naświetlone i opisane przez samych fotoreporterów.

O ich pracy opowiedzą: Joanna Jastrzębska-Woźniak - kierownik Działu Ikonografii i Fotografii MPW oraz Aleksandra Trzeciecka z działu Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Na audycję "Kunstkamera" w niedzielę (4.08) o godz. 14.45-15.00 zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

dz

Czytaj także

"Pamięć »W« kadrze". Koordynator konkursu: liczymy, że okrągła rocznica zachęci do nadsyłania zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 10:50
- Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich. Chcemy wszystkich zaprosić do tego, żeby włączyli się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wykonali w ich trakcie zdjęcia. Nie mamy w regulaminie żadnych ograniczeń wiekowych ani rozróżnienia na profesjonalistów czy amatorów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Komuda, koordynator konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola barykad w powstaniu warszawskim. "Zawsze były bronią, do której sięgali ci słabsi"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 13:53
W dniu osiemdziesiątej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego gościem "Poranka Dwójki" był Sebastian Pawlina - autor książki "Barykady '44. Nadzieja i wspólnota". To opowieść o symbolu powstańczego oporu, nadziei i o ludziach, którzy budowali barykady, ginęli na nich, ratowali innych, żyli w ich cieniu i marzyli na nich o wolnej Polsce.
rozwiń zwiń