Warkocz wielu historii

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 15:19
Włosy jasne – włosy ciemne. Włosy martwe – włosy żywe. Włosy pomylone. Jako materia sztuki niosą tysiące znaczeń.
Warkocz wielu historii
Warkocz wielu historiiFoto: Krystyna Piotrowska, Warkocz, 2023, włosy, plecenie, kolekcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Krystyna Piotrowska plecie swój Warkoczyk od 2008 roku, a włosy – te naturalne, jak również przetwarzane w grafikach i obrazach są jednym z ważnych tematów jej twórczości. Artystka, od lat zgłębia temat pamięci i przemijania, odnosi się do dziedzictwa kultury żydowskiej, poszukuje śladów I zapisuje historie.

Warkocz Krystyny Piotrowskiej jest jednym z najważniejszych obiektów w kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Żydów Polskich POLIN. Dlaczego? Zapraszam na opowieść Krystyny Piotrowskiej i Małgorzaty Bogdańskiej-Krzyżanek historyczki sztuki, kuratorki zbiorów współczesnych Muzeum Żydów Polskich POLIN.

***

Na audycję "Kunstkamera" w niedzielę (22.09) w godz. 9.30-9.45 zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

dz

Czytaj także

"Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim". Reżyser: mój film opowiada mało znaną historię

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 12:44
- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Grynberg: im gorzej jest na świecie, tym więcej zastanawiamy się nad swą tożsamością [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 14:14
- Jako autor tego filmu dostałem zadanie, żeby zobaczyć, kim dzisiaj są polscy Żydzi. Trzeba pamiętać, że rozmawiałem z moimi bohaterami w 2021 roku, wtedy trwały zdjęcia. Udało się nam zbudować dobrą i bezpieczną sytuację do zadawania pytań. Słysząc pytanie "Kim jesteś", każde z nich musiało się trochę zastanowić - mówił w Dwójce Mikołaj Grynberg, pisarz i fotograf, którego film "Kim jesteśmy" jest prezentowany na wystawie stałej Muzeum POLIN.
rozwiń zwiń