Cesarskie prezenty. Jubilerskie dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2024 12:34
Szafirowa emalia, misterne perłowe inicjały, grawerowane w złocie ornamenty - tak zdobione były pektoraliki, damskie zegarki naszyjnikowe, które cesarz Napoleon I i jego żona Maria Ludwika ofiarowywali zasłużonym dla siebie damom. Zamawiali je u swojego nadwornego jubilera François-Regnaulta Nitota, właściciela firmy Nitot & Fils w Paryżu.
Pektoraliki ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
Pektoraliki ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu Foto: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu jest jedyną na świecie, publicznie dostępną instytucją posiadającą w zbiorach parę tych XIX wiecznych klejnotów.


Opowiedzą o nich kierownik Muzeum Sztuk Użytkowych Renata Sobczak-Jaskulska oraz Michał Błaszczyński - kustosz w Muzeum Sztuk Użytkowych.


Pektoraliki savonette. Od lewej: z kluczykiem z cyfrą cesarza Napoleona I, François-Regnault Nitot, Paryż, po 1804 r., a także z cyfrą cesarzowej Marii Ludwiki Habsburg, François-Regnault Nitot, Paryż, ok. 1811-1812 Pektoraliki savonette. Od lewej: z kluczykiem z cyfrą cesarza Napoleona I, François-Regnault Nitot, Paryż, po 1804 r., a także z cyfrą cesarzowej Marii Ludwiki Habsburg, François-Regnault Nitot, Paryż, ok. 1811-1812

***

Na audycję Kunstkamera w niedzielę (1.12) w godz. 9.30-9.45 zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

am