Muzealna bioróżnorodność

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2025 12:30
"Owadów jest na świecie mnóstwo, a specjalistów niewielu. Bardzo często gatunki szybciej giną, niż my jesteśmy je w stanie opisać i znajdujemy je dopiero w muzeach" - mówi entomolog dr Roland Dobosz. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu od lat jest miejscem spotkań pasjonatów przyrody, nauki i entomologii. To właśnie tu, w 1992 roku, reaktywowano działalność Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, a dział przyrody muzeum może pochwalić się imponującą kolekcją owadów. 
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu od lat jest miejscem spotkań pasjonatów przyrody, nauki i entomologii
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu od lat jest miejscem spotkań pasjonatów przyrody, nauki i entomologiiFoto: Klara Puzoń

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

O historii tej kolekcji, jej twórcach ale także m.in. o współczesnym wykorzystaniu eksponatów do badań naukowych, oznaczaniu nowych dla nauki gatunków i etyce pracy entomologów rozmawiamy z dr. Rolandem Doboszem – kierownikiem Działu Przyrodniczego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadzenie: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 5.07.2025

Godz. emisji: 12.30

Zobacz więcej na temat: natura Aleksandra Łapkiewicz
Czytaj także

Zapomniana mowa drzew

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2025 13:56
Z jakiego drzewa nasi przodkowie przygotowywali grobowe deski? Z jakim problemem można było udać się do lipy, a które z drzew było osią świata? Dla naszych przodków drzewa były towarzyszami i opiekunami a przypisywana im rola wiązała się także z obserwacjami przyrodniczymi. Echa pierwotnego kultu przeniknęły także do obrzędów chrześcijańskich.
rozwiń zwiń