2 lutego, w rocznicę uchwalenia konwencji ramsarskiej o ochronie obszarów wodno-błotnych (1971), obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W tym roku pod hasłem "Bagna dla naszej wspólnej przyszłości".
28:31 Zielona Dwójka 1.02.2025 Kotowski.mp3 Jakie znaczenie dla klimatu mają bagna i mokradła? (Zielona Dwójka)
Poziom wody nie jest decydujący
Jak tłumaczył w audycji prof. Wiktor Kotowski, mokradła to bardzo szeroka kategoria. Zaliczane są do nich także jeziora, rzeki, a także... rafy koralowe.
Czytaj także:
- Z punktu widzenia tego, co żyje i jest związane z mokradłami, odgraniczenie przybrzeżnych terenów podmokłych, zalewowych od płytkich wód czy ekosystemów wodnych nie ma sensu. Bardzo dużo ptaków gnieździ się na lądzie, a żeruje nad wodą. Bardzo dużo bezkręgowców jest związanych ze środowiskiem wodnym przez część swojego stadium rozwojowego, a później żyje w pobliżu brzegów - tłumaczył biolog.
Bagna i mokradła. Jakie mają znaczenie dla klimatu?
Z naszym gościem dryfowaliśmy po meandrach podmokłej terminologii i zajrzeliśmy w metrykę polskich torfowisk. Sprawdziliśmy ich stan i głębokość. Poznaliśmy największych budowniczych: torfowce, mchy, turzyce, powąchaliśmy bagno-zwyczajne. Wreszcie, rozmawiamy o znaczeniu bagien dla systemu klimatycznego Ziemi.
- Jestem przekonany, że bagna jeszcze nieraz w przyszłości będą rządzić światem i życiem na planecie. Pytanie tylko: z nami czy bez nas? - stwierdził prof. Kotowski.
***
Tytuł audycji: Zielona Dwójka
Prowadziła: Katarzyna Nowak
Gość: prof. Wiktor Kotowski (biolog z UW, ekolog torfowisk, stowarzyszenie Centrum Ochrony Mokradeł)
Data emisji: 1.02.2025
Godz. emisji: 12.30
am/pg/pr