Muzyka księżycowa w różnych odsłonach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 01:00
"Jest panią kobiet i wody, kieruje stwarzaniem i odtwarzaniem wszechświata. Rozdziela wody i deszcze, pośredniczy między ziemią a niebem. Jest istotą, która nigdy nie pozostaje identyczna z samą sobą, lecz doświadcza bolesnych przemian toczących się kołem wyraźnie i bezustannie widocznym" - tak pisze o Księżycu w "Słowniku symboli" Juan Eduardo Cirlot. A jak przedstawiany jest naturalny satelita Ziemi w muzyce?
Jak przedstawiany jest naturalny satelita Ziemi w muzyce?
Jak przedstawiany jest naturalny satelita Ziemi w muzyce? Foto: Shutterstock

Czego dowiadujemy się o nim z pieśni tradycyjnych? Jak opisywany jest w znanych (i tych mniej znanych) piosenkach? Jak brzmią improwizacje na ich temat? To wszystko zawarliśmy w audycji z okazji niedawnej, wyjątkowej pełni Księżyca, zwanej "wilczą".

Posłuchaj
119:52 2025_01_16 23_00_02_PR2_Piata_Struna.mp3 Muzyka księżycowa w różnych odsłonach (Piąta struna/Dwójka) 

W audycji zabrzmiały m.in.:

  • "The Whole of the Moon", "The Moon Is a Harsh Mistress” i "Luz del luna",
  • Joni Mitchell zaśpiewała "Judgement of the Moon and Stars”, a Bob Dylan "Buckets of Rain" (o świetle Księżyca też tu jest),
  • wystąpili między innymi Natalia Lafourcade, António Zambujo, Franca Masu, Renaud Garcia-Fons, Karine Polwart, Keith Jarrett, Charlie Haden i John Hollenbeck,
  • rozpoczęliśmy ponadto - z okazji premiery nowego albumu, która już za kilka tygodni - przegląd dyskografii Anouara Brahema,
  • powróciliśmy do nagrań irlandzko-amerykańskiego zespołu The Gloaming. Zabrzmiał obszerny fragment koncertowej płyty "Live at the Nch".

*** 

Tytuł audycji: Piąta struna

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 16.01.2025

Godz. emisji: 23.00

zch/pg


Czytaj także

Dlaczego czas płynie tak szybko?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 01:00
Jedni świętują fakt, że mogą przywitać kolejny rok i cieszą się – wzorem mieszkańców Rzymu w 999 roku – że świat wciąż istnieje. Inni uważają, że cieszyć się nie ma z czego i melancholijnie dumają nad nieubłaganym upływem czasu. W audycji przyjęliśmy perspektywę tych drugich, a nasze spotkanie miało, nie po raz pierwszy, charakter refleksyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aidan O’Rourke na każdy dzień roku

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 23:00
Na pomysł stworzenia 365 kompozycji – po jednej na każdy dzień roku – Aidan O'Rourke wpadł dzięki książce Jamesa Robertsona. Każde z opowiadań z tomu "365 historii" składa się z 365 słów, a czytać je należy po jednym dziennie, od 1 stycznia do 31 grudnia. Szkocki skrzypek i kompozytor postanowił stworzyć ich muzyczny odpowiednik – tak powstały 33 albumy, na których w sumie znalazło się tyle utworów, ile liczy sobie rok.
rozwiń zwiń