Polskie Radio
Section05

czas

Aidan O’Rourke na każdy dzień roku

Na pomysł stworzenia 365 kompozycji – po jednej na każdy dzień roku – Aidan O'Rourke wpadł dzięki książce Jamesa Robertsona. Każde z opowiadań z tomu "365 historii" składa się z 365 słów, a czytać je należy po jednym dziennie, od 1 stycznia do 31 grudnia. Szkocki skrzypek i kompozytor postanowił stworzyć ich muzyczny odpowiednik – tak powstały 33 albumy, na których w sumie znalazło się tyle utworów, ile liczy sobie rok.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Piotr Matwiejczuk Dwójka

Pierwszy dzień reszty twojego życia. Jak wykorzystać czas, który pozostał?

Nowy Rok to dla wielu okazja do życiowych bilansów i nowych planów. Świadomość końca kolejnego roku i (zawsze za szybkiego) upływu czasu może również sprzyjać refleksji nad tym, jak najlepiej ów czas, który nam został, wykorzystać. Przypomnimy zatem, co mówili inni – nie tylko wielcy myśliciele – o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia starożytność kalendarz psychologia życie

Zegary, pieniądze i władza. Skąd wzięła się zmiana czasu?

W ostatnią niedzielę października znów rozpoczyna się czas zimowy. W nocy (z soboty na niedzielę) przestawimy zegarki o jedną godzinę wstecz, w związku z czym pośpimy dłużej. Stracimy ją wiosną, kiedy z kolei w nocy odbiorą nam jedną godzinę snu. Ale kto ją odda? I kto wymyślił, żeby ją zabrać?
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu kalendarz HISTORIA historia Polski PRL I wojna światowa II wojna światowa Rosja Niemcy USA Unia Europejska zegar zegary zegarek

Świat cyfrowy wypiera ten realny? "Chce nas całkowicie wchłonąć i przemielić"

- Świat, w którym żyjemy, jest zdesakralizowany albo zresakralizowany na innych zasadach. Ma innych bogów, inne religie, takie jak religia "dataizmu", obsesję bycia stale podłączonym pod wieczny przepływ danych, bodźców i informacji, w którym bierzemy udział za pośrednictwem Internetu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Maciejewski, publicysta, autor książki "Już pora. Miesiące i godziny".
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches media społecznościowe

Ludwik Zajdler. Astronom, który cały czas pilnował czasu

"Można powiedzieć, że pracował w tej dziedzinie, która najbardziej łączy astronomię z potrzebami dnia codziennego" – pisał astronom Krzysztof Ziołkowski o Ludwiku Zajdlerze i jego zasługach na polu kierowania tak zwaną służbą czasu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Główny Urząd Statystyczny historia Polski historia PRL HISTORIA astronomia zegary zegar II Rzeczpospolita II RP PRL obserwacje obliczanie długości Warszawa