Polskie Radio
Section05

kalendarz

Pierwszy dzień reszty twojego życia. Jak wykorzystać czas, który pozostał?

Nowy Rok to dla wielu okazja do życiowych bilansów i nowych planów. Świadomość końca kolejnego roku i (zawsze za szybkiego) upływu czasu może również sprzyjać refleksji nad tym, jak najlepiej ów czas, który nam został, wykorzystać. Przypomnimy zatem, co mówili inni – nie tylko wielcy myśliciele – o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia starożytność czas psychologia życie

Noworoczne menu sprzed 600 lat i najstarsza zima. Nie ma takiego drugiego kalendarza

"Bardzo bogate godzinki księcia de Berry" to jedyna taka podróż w czasie. Poza średniowiecznym bankietem noworocznym czy najdawniejszym przedstawieniem zimy w malarstwie europejskim znajdziemy tu m.in. sceny dawnych zaręczyn czy koszenia siana pod murami Paryża. To i znacznie więcej można zobaczyć na kalendarzowych miniaturach 12 miesięcy zamieszczonych w bezcennym manuskrypcie z początku XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze SZTUKA Francja malarstwo Niderlandy tradycja magazyn 2022/2023 HISTORIA

Zegary, pieniądze i władza. Skąd wzięła się zmiana czasu?

W ostatnią niedzielę października znów rozpoczyna się czas zimowy. W nocy (z soboty na niedzielę) przestawimy zegarki o jedną godzinę wstecz, w związku z czym pośpimy dłużej. Stracimy ją wiosną, kiedy z kolei w nocy odbiorą nam jedną godzinę snu. Ale kto ją odda? I kto wymyślił, żeby ją zabrać?
Zobacz więcej na temat:  czas zmiana czasu HISTORIA historia Polski PRL I wojna światowa II wojna światowa Rosja Niemcy USA Unia Europejska zegar zegary zegarek

29 lutego, czyli co zrobić z dodatkowym dniem życia

Według niektórych należy cieszyć się przyjemnościami, póki żyjemy. Inni zalecali korzystanie z czasu, jaki dany został człowiekowi, uważnie i mądrze. Czasu, który – z czym zgadzali się chyba wszyscy – jest okrutnie krótki, zawsze niewystarczający. Dlatego 29 lutego, dodatkowy dzień w roku, może być dobrą okazją do kilku refleksji o tym, co mówili myśliciele o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia starożytność czas psychologia życie

Kalendarz adwentowy i jego historia

Kiedyś występowały jedynie w formie kolorowych, płaskich pudełek z dwudziestoma czteroma okienkami z mleczną czekoladką w środku. Dziś przybierają najróżniejsze formy. Kalendarz adwentowy, bo o nim mowa, można kupić zarówno w sklepie, jak i online. Można też wykonać go samodzielnie, przy okazji angażując całą rodzinę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan Adwent Boże Narodzenie święta Martyna Masztalerz dzieci rodzice słodycze czekolada