Polskie Radio
Section05

Aztekowie

Olbrzymie nierówności społeczne ułatwiły konkwistadorom podbój imperium Azteków

Imperia upadają powoli, najpierw toczą je wewnętrzne kryzysy, a później często dobija atak z zewnątrz – ta maksyma niejednokrotnie znalazła swoje potwierdzenie w dziejach. Wyjątkiem wydawało się imperium Azteków, które upadło z dnia na dzień, zniszczone przez dysponujących przewagą technologiczną Hiszpanów. Włoscy badacze twierdzą jednak, że konkwistadorom dopomogła sytuacja wewnętrzna azteckiego mocarstwa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Meksyk NAUKA odkrycia i ciekawostki

12 kwietnia to Dzień Czekolady. Słodko-gorzka historia

12 kwietnia to Dzień Czekolady. Lubimy ją jeść i pić, poprawia nam nastrój, a do tego, ze względu na dużą zawartość magnezu, dodaje nam zdrowia. Jaka jest historia czekolady i po czym możemy poznać, że wszyscy ci, dzięki którym możemy ją smakować, zostali uczciwie wynagrodzeni?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan czekolada słodycze desery deser czekoladowy jedzenie Ameryka Południowa handel Majowie Krzysztof Kolumb

Podróż do czasów Janusza Korczaka

3,2,1,0 Start! Nasz wehikuł czasu znów wystartował by odbyć kolejną wakacyjną podróż. Tym razem celem podróży jest Polska ponieważ 22 lipca 1878 roku urodził się Janusz Korczak dlatego w tej audycji przybliżamy sylwetkę tej niezwykłej i wybitnej postaci. Gościem w audycji "Dawno, dawno temu był Marek Michalak - przewodniczący międzynarodowego stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Marta Powałowska Janusz Korczak dzieci

Konkwista Ameryki Łacińskiej. Choroby sprzymierzeńcem Europejczyków

- Indianie nie mieli żadnego ekosystemu odpornościowego i mocno cierpieli z powodu chorób, z którymi wcześniej nie mieli do czynienia. (…) Europejczycy traktowali epidemie jako karę bożą, natomiast ludność indiańska traktowała to jako naruszenie harmonii, która należało przywrócić. Ważną rolę odgrywali tu czarownicy - powiedział o. prof. Tomasz Szyszka, werbista i misjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Terlikowski Indianie pandemia epidemia historia wirusów