Pułkownik Aleksander Klotz. Polski James Bond

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 06:53
W kolejnym odcinku "Zaułków historii" opowiemy o człowieku niezwykłym, a jednocześnie kompletnie zapomnianym. Albo może inaczej: człowieku, który własną decyzją był tajemnicą. Może też dzięki niej uratował życie? Postać Pułkownika Aleksandra Klotza przybliży nam nasz gość - Czesław Piotrowski.
Aleksander Klotz był współautorem Raportu w sprawie Polaków wysiedlonych do ZSRR. Obraz: Aleksander Sochaczewski Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej.
Aleksander Klotz był współautorem "Raportu w sprawie Polaków wysiedlonych do ZSRR". Obraz: Aleksander Sochaczewski "Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej".Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pułkownik Aleksander Klotz (1898-1976) już we wczesnej młodości zaangażował się w zbrojne odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Był w Legionach, walczył w wojnie-polsko-bolszewickiej, uczestniczył w negocjacjach pokojowych w Rydze.

W II Rzeczpospolitej pełnił szereg funkcji publicznych: był dyplomatą na Łotwie i w Czechosłowacji, starostą we Lwowie, w Płocku, w Grudziądzu i Radomiu.

Aleksander Klotz i konspiracja

Przez cały czas trwania niepodległej Polski był tez związany z II Oddziałem Sztabu Generalnego (wywiad).

Walczył w kampanii wrześniowej i we wrześniu 1939 roku przystąpił już do konspiracji tworzonej przez generała Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego.

Podróż do ZSRR i raport o wysiedleńcach

Najbardziej fascynujący etap jego życia to półroczna wyprawa w 1940 roku w głąb Związku Sowieckiego. Wraz z towarzyszącą mu Wandą Ptaszek "robią" 28 tysięcy kilometrów. Docierają do wielu obozów (Starobielsk) i miejsc zesłania Polaków. Efektem tej podróży jest "Raport w sprawie Polaków wysiedlonych do ZSRR", przekazany następnie Rządowi RP na uchodźstwie.

"Polski James Bond" ma równie ciekawe dalsze koleje życia. Kieruje wywiadem na ogromnym obszarze obejmującym Komisariat Rzeszy Ukraina. Po wkroczeniu Rosjan w 1944 roku na tereny Polski, jako doktor Jan Baranowski kieruje… szpitalem. Razem z gen. Karolem Świerczewskim i Stanisławem Popławskim zasiadł w prezydium I Kongresu Medycyny Wojennej Wojsk Polskich i Sojuszniczych.

Polskę opuszcza w roku 1946. Ginie w Australii w zagadkowych okolicznościach w roku 1976.

***

Na "Zaułki historii" w czwartek (21.11) w godz. 13.05-13.50 zaprasza Wacław Holewiński.

am/pg

Czytaj także

Stanisław Hejmowski - adwokat poznańskiego Czerwca '56. "Nadawał ton rozprawom"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 16:21
Mecenas Stanisław Hejmowski to prawdziwa legenda adwokatury w Polsce. To on nadawał główny ton obronie w procesach po strajkach w czerwcu 1956 roku w Poznaniu. Przez swoją niezłomność stał się wrogiem komunistycznych władz. Jego postać przybliżali w Dwójce dr Piotr Grzelczak, dr Marcin Jurek i dr Rafał Kościański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruch prometejski i Agencja informacyjna Ofinor

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 06:52
W kolejnym odcinku "Zaułków Historii" rozmawialiśmy z doktorem Pawłem Liberą o Ruchu prometejskim. Na szczególną uwagę zasługuje tu Agencja Ofinor, którą stworzył ukraiński emigrant Mychajło Jeremijew.
rozwiń zwiń