Stanisław Hejmowski - adwokat poznańskiego Czerwca '56. "Nadawał ton rozprawom"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 16:21
Mecenas Stanisław Hejmowski to prawdziwa legenda adwokatury w Polsce. To on nadawał główny ton obronie w procesach po strajkach w czerwcu 1956 roku w Poznaniu. Przez swoją niezłomność stał się wrogiem komunistycznych władz. Jego postać przybliżali w Dwójce dr Piotr Grzelczak, dr Marcin Jurek i dr Rafał Kościański.
W tzw. procesie trzech po wydarzeniach czerwcowych w Poznaniu Józef Foltynowicz (obrońcy: Gerard Kujanek i Władysław Rust), Kazimierz Żurek (obrońcy: Tadeusz Luboński i Adam Barszczewski) i Jerzy Sroka (obrońcy: Stefan Jauksz i dr Stanisław Hejmowski) zostali oskarżeni m.in. o zamordowanie funkcjonariusza UB
W tzw. procesie trzech po wydarzeniach czerwcowych w Poznaniu Józef Foltynowicz (obrońcy: Gerard Kujanek i Władysław Rust), Kazimierz Żurek (obrońcy: Tadeusz Luboński i Adam Barszczewski) i Jerzy Sroka (obrońcy: Stefan Jauksz i dr Stanisław Hejmowski) zostali oskarżeni m.in. o zamordowanie funkcjonariusza UBFoto: Wojciech Kondracki/PAP

Stanisław Hejmowski zyskał sławę tuż po wojnie i to wbrew sobie. Od 21 czerwca do 7 lipca 1946 roku toczył się w Poznaniu przed Najwyższym Trybunałem Narodowym proces Arthura Greisera, namiestnika Kraju Warty. Wraz z innym adwokatem, Janem Kręglewskim, wystąpili w roli "adwokatów diabła". Niewiele brakowało, by Greiser ostatecznie nie został skazany na śmierć. Wyrok skazujący na najwyższy wymiar kary zapadł bowiem przewagą zaledwie jednego głosu.


Posłuchaj
42:06 _PR2 (mp3) 2024_10_24-13-07-51.mp3 Dr Piotr Grzelczak, dr Marcin Jurek i dr Rafał Kościański o Czerwcu 1956 i Stanisławie Hejmowskim (Zaułki historii/Dwójka)

Przyczyny strajków w czerwcu 1956 roku

Dr Rafał Kościański przypomniał, że przyczynami strajków w czerwcu 1956 roku były przede wszystkim ciągłe braki i brak działań ws. niesprawiedliwych płac. - Bezpośrednią przyczyną wyjścia na ulice głównie robotników Poznania była sytuacja ekonomiczna. Okazało się, że przez realizację kolejnego planu sześcioletniego Poznań został pominięty w kwestiach inwestycyjnych - przypomniał.

Czytaj także:

- Dochodzi do tego sytuacja, że ludzie mieli problemy dotyczące spraw o charakterze banalnym. Brakowało np. środków bezpieczeństwa i higieny pracy. Do tego robotnicy zdali sobie sprawę, że przez kilka lat źle obliczano ich wynagrodzenia. Ci, którzy pracowali najlepiej, mieli najgorsze wynagrodzenie. Poczuli się ignorowani i oszukiwani - zaznaczył.

Procesy pokazowe

Dr Piotr Grzelczak podkreślił, że od początku procesy miały spełniać pewne założenia władz. - Oskarżyciele starali się, żeby procesom nadać charakter grupowy. Miało to pokazać, że Czerwiec '56 miał zorganizowany charakter i protestujący poszli na podszept wroga - zdradził.

- Tych procesów miało być więcej, ale do skutku doszły trzy: proces trzech, proces dziewięciu i proces dziesięciu. Tak naprawdę wielka polityczna zmiana w październiku 1956 roku sprawiła, że nie doszło do kolejnych procesów. Mecenas Hejmowski bronił Jerzego Srokę w procesie trzech i Romana Bulczyńskiego w procesie dziesięciu - powiedział.

Lider obrony - Stanisław Hejmowski

Dr Grzelczak zwrócił uwagę na wyjątkową pozycję Hejmowskiego, która sprawiła, że stał się wrogiem komunistycznych władz. - Hejmowski był głównym rozgrywającym i ubecja doskonale o tym wiedziała. Był podsłuchiwany i obserwowany. Był liderem, bo nawet jeżeli bronił tylko jednego człowieka w procesie, to nadawał ton rozprawom - stwierdził.

- Przeanalizowałem akta wszystkich procesów i widać w nich Hejmowskiego w roli przywódczej. Spotykał się z innymi adwokatami i omawiał strategię. W czasie samego procesu pomysły pochodziły głównie Hajmowskiego i widać było jego zdolności oratorskie. Właśnie one sprawiły, że był traktowany przez UB i partię jako wróg. Zgrabnie odbijał piłeczkę oskarżenia i sędziów, którzy również byli po tamtej stronie - dodał.

***

Tytuł audycji: Zaułki historii

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: dr Piotr Grzelczak, dr Marcin Jurek i dr Rafał Kościański

Data emisji: 24.10.2024

Godz. emisji: 13.05

dz/pg/am/wmkor

Czytaj także

Poznański Czerwiec '56. Największa masakra w historii PRL [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 06:00
W czerwcu 1956 roku na ulice Poznania wysłano około 8 tysięcy żołnierzy, 300 czołgów, kilkadziesiąt transporterów opancerzonych i samoloty. Posłuchaj archiwalnych nagrań Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec 1956 w Poznaniu. "Ocalić od zapomnienia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:05
W latach 50. w fabrykach panowały fatalne warunki pracy. Robotników zmuszano do wyrabiania wyśrubowanych norm. Nikt jednak nie zawracał sobie głowy bezpieczeństwem. Zdarzało się dużo wypadków śmiertelnych, wielu pracowników zostało kalekami. Czarę goryczy przelała informacja o podwyżkach cen żywności. 
rozwiń zwiń