Tajne organizacje harcerskie w Polsce 1944-1956

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 13:51
W drugim odcinku "Zaułków historii" spotkaliśmy się z prof. Ewą Rzeczkowską, autorka książki "Bogu, Polsce, bliźnim", z którą rozmawialiśmy o tajnych organizacjach harcerskich działających w Polsce w latach 1944-1956.
Pochód 1 Maja na ulicy Marszałkowskiej. Idą przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego
Pochód 1 Maja na ulicy Marszałkowskiej. Idą przedstawiciele Związku Harcerstwa PolskiegoFoto: ps/pp PAP/Jerzy Baranowski

Harcerstwo w czasie II wojny światowej to przede wszystkim Szare Szeregi. Ich działalność jest nieźle udokumentowana, nieźle opisana. To nie była jednak jedyna organizacja harcerska.


Posłuchaj
41:55 Dwójka zaułki historii 10.10.2024.mp3 Prof. Ewa Rzeczkowska o tajnych organizacjach harcerskich działających w Polsce w latach 1944-1956 (Zaułki historii/Dwójka) 

Prof. Ewę Rzeczkowską pytaliśmy o Hufce Polskie i ich relacje ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego, o działający od 1944 roku Związek Harcerstwa Polskiego i czym było to "lubelskie" harcerstwo, jakie były jego relacje z nową władzą.

Rozmawialiśmy także o zmianie przyrzeczenia harcerskiego, o złotym okresie w działalności odrodzonego ZHP w latach 1946-1947 i o likwidacji ZHP.

Wreszcie dowiedzieliśmy się od naszego gościa, kiedy i ile tajnych organizacji harcerskich powstało w Polsce w latach 1944-1956, jaka była ich liczebność, jakie były cele tych konspiracyjnych organizacji i młodzież z jakich środowisk do nich wstępowała, jaka była struktura konspiracyjnych organizacji harcerskich i jakie były metody ich zwalczania (metody rozpracowania agenturalnego, tajni współpracownicy, śledztwa, inwigilacja).

Rozmawialiśmy także o pokazowych procesach i wyrokach.

***

Tytuł audycji: Zaułki historii

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Ewa Rzeczkowska

Data emisji: 10.10.2024

Godz. emisji: 13.05

am/dz/wm/pg

Czytaj także

Odrodzenie harcerstwa na fali "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 22:05
Solidarność była ruchem, który ogarnął praktycznie wszystkie grupy społeczne. Na fali strajków sierpniowych przebudziło się całe polskie społeczeństwo. Nie bez znaczenie działania te pozostały również dla harcerstwa. Mówił o tym w audycji "Pamiętaj, to Solidarność" harcmistrz i historyk Marek Wierzbicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prof. Żaryn: to święto ogólnonarodowej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 08:20
- Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem ogólnonarodowej tożsamości – mówi PAP historyk prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
rozwiń zwiń