Co wpływało na twórczość Arnolda Schönberga?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 16:00
Drugi odcinek rozpoczyna historia rewolucyjnego dzieła w artystycznej karierze Arnolda Schönberga — I Symfonii kameralnej. 
Arnold Schnberg w Funkstunde, Berlin 1926
Arnold Schönberg w Funkstunde, Berlin 1926Foto: Dzięki uprzejmości Arnold Schönberg Center, Wien

Spotkaliśmy się z historykiem sztuki, Tomaszem Dziewickim, który opowiedział o malarstwie Schönberga, a także o tym, jak relacja kompozytora z kochankiem jego żony wpłynęła na twórczość naszego bohatera.


Posłuchaj
58:07 2024_09_29 14_00_15_PR2_Giganci.mp3 Co wpływało na twórczość Arnolda Schönberga? (Giganci - sylwetki i dzieła wielkich twórców/Dwójka)

 


Usłyszeliśmy też epitafium napisane ku pamięci Gustava Mahlera — patrona Schönberga, który nie zawsze rozumiał jego muzykę, ale zawsze widział w młodszym koledze ogromny talent.

***

Bohaterem sześciu audycji z cyklu "Giganci" jest Arnold Schönberg – kompozytor, który zmienił bieg historii muzyki. Genialny samouk, barwna postać świata artystycznego Wiednia, Berlina, Los Angeles. Wieczny skandalista, wybitny pedagog i teoretyk, który za sprawą odkrytych przez siebie prawideł dodekafonii „wyzerował” w muzyce hierarchie bezpiecznej i przyswojonej tonalności. Przylgnęła do niego etykietka surowego matematyka, który zniszczył piękno muzyki i odebrał jej emocje, ale najwięksi muzycy temu przeczą, pokazując bogactwo, głębię i wstrząsającą ekspresję muzyki Schönberga.

W naszych audycjach pojawią się anegdoty z życia kompozytora i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi. O meandrach twórczości artysty barwnie i ze swadą opowiada profesor Iwona Lindstedt z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Giganci – sylwetki i dzieła wielkich twórców

Prowadzenie: Adam Suprynowicz i Michał Dębski

Data emisji: 29.09.2024

Godzina emisji: 14.00

am

Czytaj także

Wczesne lata twórczości Arnolda Schönberga

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2024 14:00
W pierwszym odcinku poznajemy młodego Arnolda Schönberga, który próbuje odnaleźć swoje miejsce w środowisku artystycznym Wiednia przełomu XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń