"Per aspera ad astra". VI Symfonia Brucknera

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2025 12:39
Statystycznie - jest najrzadziej grywana i nagrywana spośród wszystkich symfonii Antona Brucknera. Dlaczego? Co z tą Szóstą? O tym opowiadać będzie piąty odcinek cyklu "Giganci - sylwetki i dzieła wielkich twórców".
Anton Bruckner uznawał VI Symfonią za swoje najdoskonalsze dzieło
Anton Bruckner uznawał VI Symfonią za swoje najdoskonalsze dziełoFoto: oliverdelahaye/Shutterstock

Bruckner długo pracował nad VI Symfonią i choć nigdy nie usłyszał jej kompletnego wykonania, uznawał ją jednocześnie za swoje najdoskonalsze dzieło. Nie poprawiał jej ani nie redagował.

Łukasz Borowicz powie, że jest najbardziej klasyczna, najprzystępniejsza, a do tego najkrótsza. Z kolei Stanisław Skrowaczewski przez długie lata nie odważał się jej wykonywać.

Jak zatem jest z tą Szóstą?

***

Na audycję "Giganci - sylwetki i dzieła wielkich twórców" w niedzielę (2.02) w godz. 14.00-15.00 zaprasza Andrzej Sułek.

pg/pr

Czytaj także

Anton Bruckner i Ryszard Wagner

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2025 15:00
O tej skomplikowanej relacji i jej dalej idących reperkusjach opowiadać będzie trzeci odcinek brucknerowskiego cyklu "Giganci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anton Bruckner. Od "Symfonii pauz" do "kontrapunktycznego arcydzieła"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2025 15:00
Bruckner zazwyczaj nie nadawał swoim symfoniom programowych, literackich tytułów. Niektóre jednak za sprawą swoich charakterystycznych cech, okoliczności powstania albo stylistycznych nawiązań zyskały sobie charakterystyczne przydomki. Tak było w przypadku Drugiej, do której przylgnęło określenie "Symfonii pauz", Trzeciej - "Wagnerowskiej" i Piątej, którą sam kompozytor opisał jako "kontrapunktyczne arcydzieło".
rozwiń zwiń