Symfoniczna "Ostatnia Triada" Brucknera

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2025 15:00
Bruckner nie zaznał smaku sukcesu aż do zimy 1884-85, gdy jego VII Symfonia wzbudziła entuzjazm publiczności: od Lipska i Monachium po Hamburg, Wiedeń i Amsterdam. 
Symfoniczna Ostatnia Triada Brucknera.
Symfoniczna "Ostatnia Triada" Brucknera.Foto: Polskie Radio/ Polona

Był więc kompletnie zdruzgotany, gdy dowiedział się, że wspierający go dotąd dyrygent Hermann Levi odmówił wykonania VIII Symfonii. Odrzucenie przez kogokolwiek w tamtym momencie nie mogło bardziej zaboleć i pogrążyło Brucknera w głębokiej depresji - w żadnym wypadku nie pierwszej i nie po raz pierwszy prowadzącej do samobójczych myśli. A jednak podźwignął się. Swoją kolejną i jak się okazało ostatnią, nieukończoną symfonię dziewiąta poświęcił Bogu!

Posłuchaj
59:08 [i] Bruckner 6 2025.02.09.mp3 Symfoniczna "Ostatnia Triada" Brucknera (Dwójka/ Giganci)

 

Symfoniczna "Ostatnia Triada" Brucknera jest tematem 6. audycji cyklu Giganci.

***

Tytuł audycji: Giganci – sylwetki i dzieła wielkich twórców

Prowadzenie: Andrzej Sułek

Data emisji: 9.02.2025

Godz. emisji: 14.00

zch

Czytaj także

Anton Bruckner i Ryszard Wagner

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2025 15:00
O tej skomplikowanej relacji i jej dalej idących reperkusjach opowiadać będzie trzeci odcinek brucknerowskiego cyklu "Giganci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anton Bruckner. Od "Symfonii pauz" do "kontrapunktycznego arcydzieła"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2025 15:00
Bruckner zazwyczaj nie nadawał swoim symfoniom programowych, literackich tytułów. Niektóre jednak za sprawą swoich charakterystycznych cech, okoliczności powstania albo stylistycznych nawiązań zyskały sobie charakterystyczne przydomki. Tak było w przypadku Drugiej, do której przylgnęło określenie "Symfonii pauz", Trzeciej - "Wagnerowskiej" i Piątej, którą sam kompozytor opisał jako "kontrapunktyczne arcydzieło".
rozwiń zwiń