Geneza i tradycja wykonawcza poloneza i innych tańców narodowych

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 11:30
Tuż przed majówką w audycji "Pas de deux" spotkamy się z profesorem Tomaszem Nowakiem, doktorem nauk o sztuce, muzykologiem, historykiem, absolwentem m.in. Podyplomowych Studiów Teorii Tańca Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina.
Polonez to jeden z polskich tańców narodowych. Od wieków otwiera bale i uroczystości
Polonez to jeden z polskich tańców narodowych. Od wieków otwiera bale i uroczystościFoto: Ryszard Filipowicz/Shutterstock

Z autorem licznych prac o genezie i tradycji wykonawczej poloneza i innych tańców narodowych, porozmawiamy o ich miejscu w polskiej historii i kulturze. Czy po wpisaniu poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO taniec ten zwiększył swoją obecność w społecznej świadomości i świętowaniu, czy nadal pozostaje jedynie nieodłącznym elementem studniówek?

W magazynie nie zabraknie także recenzji z premier minionego weekendu, czyli "Morza" w łódzkim Teatrze Wielkim i "Carmen" z Opera Nova w Bydgoszczy oraz Międzypokoleniowych Spotkań Baletowych Horyzonty w Bytomiu, a także kolejnego hasła ze słownika terminów baletowych. 

*** 

Na audycję Pas de deux w środę (30.04) w godz. 13.05-13.50 zapraszają Katarzyna Sanocka i Katarzyna Gardzina

Czytaj także

Kwiecień - miesiąc pod znakiem tańca

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2025 14:00
Na otwarcie XXXI Bydgoskiego Festiwalu Operowego, 26 kwietnia Balet Opery Nova w Bydgoszczy zaprezentuje "Carmen" w choreografii Johana Ingera. Szwedzki choreograf przenosi słynną operę Bizeta do  świata tańca, by na nowo spojrzeć na historię niebezpiecznej namiętności. O polskiej premierze dzieła opowiadał dyrektor Opery Nova Maciej Figas.
rozwiń zwiń