Profesor Ryszard Koziołek m.in. o oddziaływaniu prawdy literackiej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 20:51
Pod jakimi warunkami rozgrzesza się z tego nadmiernego przejmowania się losem bohaterów powieści Goethego, Flauberta i innych pisarzy? Na czym polega tajemnicze oddziaływanie prawdy literackiej? Jakie znaczenie ma twórczość patronów roku 2025, czyli Władysława Stanisława Reymonta i Stefana Żeromskiego? Gościem Dwójki był profesor Ryszard Koziołek.
Prof. Ryszard Koziołek
Prof. Ryszard Koziołek Foto: materiały prasowe

"Wiele razy zastanawiałem się, czy to mądre tyle uwagi poświęcać nieobecnemu lub nieistniejącemu, o którym mówi literatura? Czy to nie śmieszne i gorszące, że więcej wiem o fikcyjnych postaciach niż o którymkolwiek z sąsiadów, z którymi mieszkam w bloku? Nieczuły wobec ich nieznanych mi trosk, przejmuję się losem Wertera lub Emmy. Rozgrzeszam się jednak przez lata z tej rozrzutnej czułości dla nieistniejących istot i rzeczy" - pisał w książce "Czytać, dużo czytać" profesor Ryszard Koziołek. Literaturoznawca, eseista, profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Posłuchaj
48:27 PR2 2025_01_07-19-10-20.mp3 Profesor Ryszard Koziołek m.in. o oddziaływaniu prawdy literackiej (Wierność i przemiana/Dwójka)

 

Jest autorem m.in. książek "Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy", "Dobrze się myśli literaturą", "Wiele tytułów". Profesor będzie pierwszym w nowym roku gościem audycji "Wierność i przemiana". W rozmowie z Dorotą Gacek opowiedział m.in. na książki jakich pisarzy szczególnie niecierpliwie czeka w tym roku?

***

Tytuł audycji: Wierność i przemiana

Prowadzenie: Dorota Gacek

Gość: prof. Ryszard Koziołek (literaturoznawca, eseista)

Data emisji: 7.01.2025

Godz. emisji: 19.10

dz/dorota gacek/ zch

Zobacz więcej na temat: Dorota Gacek Ryszard Koziołek
Czytaj także

Historia Warszawy. Pomnik Adama Mickiewicza, który powstał przy "pomocy" Hermanna Göringa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 21:16
- Ktoś tak mały i niepotrzebny światu jak Göring, zrobił raz w życiu coś dobrego. Przysłużył się temu, że pan Adam znowu stoi, i możemy mu się przyglądać - mówił Paweł Sołtys, autor książki "Sierpień". Gość Dwójki zebrał w niej swoje obserwacje ze spacerów po Warszawie i poznawania jej historii. Efektem tej podróży są różne ciekawostki, jak choćby "udział" Hermanna Göringa w odbudowie pomnika Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poetycki język Jarosława Mikołajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 17:32
"To tak naprawdę jedno z marzeń poetyckich, żeby mówić wszystkimi językami świata, czyli językiem ryby, językiem migrantów, lawy wulkanicznej, mitów. Poeta właściwie udziela swego języka innym" – mówi Jarosław Mikołajewski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Piwkowska gościem Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 20:35
- Sztuka ma moc ratowania. Holderlin pytał: "Cóż po poecie w czasie marnym?". A ja myślę, że to właśnie w czasie marnym potrzebujemy poetów, bo to oni w wierszu, jak w takiej zamkniętej kapsule metafizycznej przenoszą to, co najważniejsze to znaczy może jakąś wiarę w dobro i jakiś ogień - mówi Anna Piwkowska.
rozwiń zwiń