Marek Bieńczyk. Między prawdą a fantazją

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2025 13:36
"W każdej rzeczywistości jest szczelina. Szczelina rozporowa między konkretem a abstrakcją, droga przeciwpożarowa, droga odwodząca, odnoga w poprzek traktu, której widok wywołuje drżenie" - pisze Marek Bieńczyk w swojej najnowszej książce "Rondo Wiatraczna".
Marek Bieńczyk  prozaik, eseista, tłumacz, historyk literatury, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Marek Bieńczyk – prozaik, eseista, tłumacz, historyk literatury, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii NaukFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

To z jednej strony opowieść o warszawskim Grochowie, gdzie autor się wychowywał, ale z drugiej pełna metafor i niedopowiedzeń historia o szukaniu w rzeczywistości owych szczelin, prześwitów, rozpadlin.

Marek Bieńczyk – prozaik, eseista, tłumacz, historyk literatury, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autor takich książek jak  "Terminal", "Kontener", "Czarny człowiek" 'Przezroczystość", "Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty", "Kroniki wina" czy "Książka twarzy". Laureat Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej "Nike", Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, Nagrody Literackiej im. Władysława Stanisława Reymonta.

Pisarz będzie także kolejnym gościem audycji "Wierność i przemiana". W rozmowie opowie m.in. o tym, jak w "Rondzie Wiatraczna" rozgrywa się to napięcie między konkretem a abstrakcją, czy prawobrzeżna Warszawa jest według niego przestrzenią melancholijną, a także czy w czasie pisania najnowszej książki jeździł na Grochów, przypominając sobie miejsca związane z dzieciństwem i młodością.

Marek Bieńczyk odpowie też na pytanie, czy pisanie go zmienia i wyzna, dlaczego w książce nad którą obecnie pracuje znajdzie się tekst o Idze Świątek. Na zakończenie wybierze dla słuchaczy pewną piosenkę, która jest mu bardzo bliska i której jest wierny.

***

Audycja "Wierność i przemiana" we wtorek (4.02) w godz. 19.10-20.00. Zaprasza Dorota Gacek.

am/pg

Czytaj także

Stefan Chwin z okazji jubileuszu: Literatura ma to do siebie, że nie można niczego ukryć

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 15:30
Sam Stefan Chwin twierdzi w opisie książki, że dziennik napisał "trochę pod włos naszych demaskatorskich czasów, które chętnie przedstawiają rodzinę i małżeństwo jako źródło nieszczęść, katastrof i cierpień". Jak dodaje, "Dziennik życia we dwoje" to opowieść o nim, Krystynie Chwin i ich wspólnym życiu - życiu osób o różnych temperamentach. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w audycji "Strefa literatury". 
rozwiń zwiń