Adaptacji opowiadania "Kanał" podjął się Michał Zdunik, który słuchowisko wyreżyserował, a także skomponował do niego muzykę. W rolach głównych: Mateusz Rusin, Sara Lityńska i Krzysztof Szczepaniak.
53:11 PR2 2024_10_02-18-00-12.mp3 "Kanał" Jerzego Stefana Stawińskiego w 80. rocznicę kapitulacji powstania warszawskiego (Słuchowisko/Dwójka)
Jerzy Stefan Stawiński należy do najważniejszych scenarzystów polskiej szkoły filmowej. To na podstawie jego scenariusza powstało pierwsze wielkie powojenne dzieło filmowe o powstaniu warszawskim. Mowa oczywiście o filmie "Kanał" Andrzeja Wajdy. Radiowa adaptacja "Kanału" bazuje jednak nie na scenariuszu filmowym, ale literackim pierwowzorze, opowiadaniu pod tym samym tytułem.
Akcja rozgrywa się w ostatnich dniach powstania. Grupa powstańców pod dowództwem por. Zadry (w tej roli Mateusz Rusin), wobec przewidywanej rychłej kapitulacji, próbuje się przedrzeć kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Świadomość dramatycznej sytuacji ma tylko por. Zadra, który jest zdeterminowany, by przeprowadzić swoich ludzi do w miarę bezpiecznego miejsca. Są wśród nich sanitariuszka "Stokrotka" (Sara Lityńska) i ranny podchorąży "Korab" (Krzysztof Szczepaniak), tych dwoje w okrutnej wojennej rzeczywistości darzy się uczuciem, które nie ma szans na szczęśliwy finał. Bo kanał, ten ciemny, szeroki na 90 cm ściek, to metafora świata, może wojennego, a może świata po prostu. Ścierają się tu postawy bohaterstwa i tchórzostwa, codziennych problemów i problemu kluczowego, jakim jest przetrwanie.
Reżyserka dźwięku Agnieszka Szczepańczyk stworzyła za pomocą efektów dźwiękowych świat klaustrofobiczny, w realistyczny sposób kreując dźwiękową przestrzeń kanału, co potęguje poczucie zagrożenia, w jakim znajdują się bohaterowie tej opowieści. Paradoksalnie także, na zasadzie kontrastu na poziomie dźwięku, ale i pewnej harmonii znaczeniowej, tej przestrzeni towarzyszą odrealnione chóry, które odwołują się do pieśni z "Piekła" z "Boskiej Komedii" Dantego.
Jerzy Stefan Stawiński, "Kanał", prod. 2024
Adaptacja i reżyseria: Michał Zdunik
Reżyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk
Obsada: Mateusz Rusin (Zadra), Krzysztof Szczepaniak (Korab), Sara Lityńska (Stokrotka), Maciej Zuchowicz (Ogromny), Kamil Pruban (Mądry), Maria Kłusek (Halinka), Krzysztof Oleksyn (Smukły), Klaudiusz Kaufmann (Kula) oraz Aleksander Kaźmierczak, Anna Kraszewska i Maciej Tomaszewski
Muzyka: Michał Zdunik w wykonaniu:
Maciej Tomaszewski - tenor
Przemysław Szkodziński - bas
Zuzanna Falkowska - wiolonczela
Kamil Owczarek - wiolonczela
am/dz/kmp