- W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy opowieści Mariana Pilota zarejestrowane w 2011 roku.
- Prozaik, scenarzysta filmowy, dziennikarz, autor słuchowisk, leksykograf zmarł 2 lutego br. w Warszawie w wieku 87 lat.
- Marian Pilot to autor takich publikacji, jak tom opowiadań "Panny szczerbate" czy powieści "Dzikie mięso" i "Pióropusz" (Nagroda Literacka "Nike" 2011)
Marian Pilot urodził się we wsi Siedlików w Wielkopolsce w 1936 roku. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Cztery lata czytania
Jego droga do pisarstwa nie bez powodu wiodła przez dziennikarstwo, a kluczowe było tu pochodzenie.
- Nigdy nie pisałem wierszy, bo w moim środowisku, w mojej wsi byłbym stracony, ośmieszony. Także zamiast pójść na polonistykę, poszedłem na dziennikarstwo i przez to dziennikarstwo doszedłem do literatury - opowiadał Marian Pilot. - Te cztery lata dziennikarstwa spędziłem właściwie na czytaniu. Wyczytałem, co tylko wyczytać się dało. Tym bardziej że wcześniej po prostu nie miałem dostępu do wielu rzeczy - przyznał.
Marian Pilot i jego debiut w "Twórczości"
Marian Pilot pierwsze próby literackie podjął na czwartym roku studiów i właściwie od razu odniósł sukces.
- Próbowałem nawiązać jakieś kontakty, posłać coś do jakiegoś pisma i tak się zdarzyło, że debiutowałem w "Twórczości". To właściwie było jedyne pismo cieszące się renomą nie tylko krajową. Od razu zainteresowali się mną wydawcy i już ten krok do debiutu książkowego był stosunkowo nieduży - mówił pisarz. Debiutancki tom opowiadań pisarza pt. "Panny szczerbate" ukazał się w 1962 roku. Marian Pilot miał wtedy 26 lat.
Czytaj także:
Wilhelm Mach i Jan Himilsbach w kawiarni
Bohater audycji przyznał, że bardzo szybko i w zasadzie przez przypadek trafił do warszawskiego "geograficznego centrum życia literackiego".
- Pracowałem wtedy w redakcji harcerskiego pisma "Na przełaj" na ulicy Prusa. Najbliższa kawiarnia, do której chodziliśmy, to była kawiarnia Czytelnika. I tam byli wszyscy od Wilhelma Macha, Henryka Berezy, Leopolda Buczkowskiego, z tych zasłużonych i wielkich, nie mówiąc o Iwaszkiewiczu, który przecież też tam urzędował razem ze swoimi córkami zresztą, bo pani Marysia wtedy była nawet bufetową - wspominał. - No i byli moi rówieśnicy, trochę starsi, trochę młodsi, od Włodzimierza Odojewskiego poczynając, a kończąc na Jasiu Himilsbachu.
Nike za "Pióropusz"
Marian Pilot w swojej karierze pracował także między innymi w Polskiej Agencji Prasowej i "Tygodniku Kulturalnym". Jego ostatnia książka pt. "Dzikie mięso" została wydana trzy lata temu.
Pisarz otrzymał m.in. Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta oraz w 2011 roku Nagrodę Literacką "Nike" za powieść "Pióropusz".
Właśnie w 2011 roku cykl opowieści pisarza nagrała dla Polskiego Radia Bogumiła Prządka. Marian Pilot zmarł 2 lutego br. w Warszawie w wieku 87 lat.
14:24 2024_02_12 12_45_33_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marian Pilot o ziemi ostrzeszowskiej, z której pochodzi (Głosy z przeszłości/Dwójka)
14:56 2024_02_13 12_45_47_PR2_Głosy_z_przeszlosci.mp3 Marian Pilot o czasach nauki w liceum w Ostrzeszowie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
14:11 2024_02_14 12_45_33_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marian Pilot wspomina czasy studenckie i początki pracy dziennikarskiej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
14:31 2024_02_15 12_47_47_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marian Pilot o swoim ojcu chrzestnym - człowieku, dla którego konie były ważniejsze niż ludzie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
14:45 2024_02_16 12_44_58_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Marian Pilot o swojej drodze do pisarstwa, która wiodła przez dziennikarstwo (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Głosy z przeszłości
Przygotowała: Dorota Gacek
Data emisji: 12-16.02.2024
Godzina emisji: 12.45
mgc/mo/kormp