"Albo to raz Polaków wywozili na Sybir". W 85. rocznicę pierwszych masowych deportacji

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 15:42
10 lutego 1940 roku doszło do pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Aby upamiętnić zbliżającą się 85. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, zapraszamy na słuchowisko w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego "Albo to raz Polaków wywozili na Sybir".
Obraz artysty malarza Aleksandra Sochaczewskiego Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej.
Obraz artysty malarza Aleksandra Sochaczewskiego "Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej".Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

SŁUCHAJ TUTAJ:

.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków "na Sybir" (określenie umowne, ale przyjęte w polskiej świadomości), przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich z zaanektowanych na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow wschodnich województw Rzeczpospolitej. 

***

"Albo to raz Polaków wywozili na Sybir", prod. 2007

Reżyseria: Krzysztof Zaleski

Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Marek Obertyn (Raport I), Andrzej Piszczatowski (Raport II), Joanna Jeżewska (Barbara, Siostra), Jan Pęczek (Czarnecki), Sylwester Maciejewski (Zygmunt), Barbara Zielińska (Michalina), Maria Robaszkiewicz (Anna)

***

Na "Słuchowisko" zapraszamy w sobotę (8.09) o godz. 22.30.


Czytaj także

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 18:43
10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Do końca moich dni". Fabularyzowana biografia sybiraczki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 09:05
"Do końca moich dni". Taki tytuł nosi powieść Anny Rybakiewicz. To fabularyzowana biografia prababki autorki, która jako młoda kobieta została w czasie II wojny światowej wywieziona razem z rodziną w głąb Związku Sowieckiego.
rozwiń zwiń