Wizja dobrze funkcjonującej rzeki

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 17:08
Paweł Pawlaczyk to botanik, ekspert ochrony przyrody, członek Klubu Przyrodników i Państwowej Rady Ochrony Przyrody. W Dwójce opowie o wizji dobrze funkcjonującej rzeki.
Co to jest rzeka? Płynąca woda? Koryto? Dolina? Zlewnia? Jakie naturalne procesy rzekę kształtują? Na zdjęciu rzeka Nida, która jest lewym dopływem Wisły. Wpada do niej koło Nowego Korczyna.
Co to jest rzeka? Płynąca woda? Koryto? Dolina? Zlewnia? Jakie naturalne procesy rzekę kształtują? Na zdjęciu rzeka Nida, która jest lewym dopływem Wisły. Wpada do niej koło Nowego Korczyna. Foto: Shutterstock

Co to jest rzeka? Płynąca woda? Koryto? Dolina? Zlewnia? Jakie naturalne procesy rzekę kształtują? Jaka jest rola martwego drewna w nurcie? Czym jest dynamiczna stabilność? Jakie są typy rzek? Czy wielonurtowa to warkoczująca? Czy od pogłębiania, wody w rzece przybywa? Jakie są najgroźniejsze mity dotyczące funkcjonowania rzek?

*** 

Na audycję  Zielono - błękitna Dwójka. Audycja o wodzie w poniedziałek (28.04) o godz. 22.30 zaprasza Katarzyna Nowak.

 

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Nowak
Czytaj także

Zapomniana mowa drzew

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2025 13:56
Z jakiego drzewa nasi przodkowie przygotowywali grobowe deski? Z jakim problemem można było udać się do lipy, a które z drzew było osią świata? Dla naszych przodków drzewa były towarzyszami i opiekunami a przypisywana im rola wiązała się także z obserwacjami przyrodniczymi. Echa pierwotnego kultu przeniknęły także do obrzędów chrześcijańskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Petryczkiewicz i świt w dolinie rzeki Małej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2025 13:00
W akustycznym krajobrazie największego użytku ekologicznego na Mazowszu rozmawiamy z Danielem Petryczkiewiczem, dziennikarzem, aktywistą, jak sam siebie określa "ambasadorem Małej" o tym jak i po co walczyć o takie niewielkie, pozornie nieistotne skrawki przyrody. Sprawdzamy też poziom wody,  wąchamy strój bobrowy, sprawdzamy słuchamy żurawi i śpiewaków oraz wypatrujemy żab moczarowych i trawnych.
rozwiń zwiń