80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Naocznych świadków jest coraz mniej"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2024 14:30
W związku z 80. rocznicą zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje serię wydarzeń upamiętniających bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Planowane są koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy o godzinie "W". Oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się 1 sierpnia. 
Ubiegłoroczne, 79. obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Ubiegłoroczne, 79. obchody rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy o godzinie "W". Warszawa -  jak co roku - uczci pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego.
  • Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania rozpoczną się 1 sierpnia. Wtedy na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ogień pamięci, który będzie palił się nieprzerwanie do 2 października, do dnia rocznicy zakończenia walk.
  • Szczegółowy program wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego znajduje się na stronie internetowej 1944.pl.

- Jak co roku będzie wiele wydarzeń. Zaczynamy już kilka dni wcześniej od premiery płyty i koncertu Brodki, 26 lipca. Z całą pewnością niezwykle istotne, z takich uroczystości oficjalnych, będzie spotkanie wszystkich żyjących powstańców z prezydentem Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim w Parku Wolności. To piękna tradycja od 20 lat, że oni wszyscy się spotykają. Oczywiście ich nie będzie już wielu, żyje mniej niż 400 powstańców, ale z całego świata zostaną tutaj ściągnięci i będą mogli uczestniczyć w tych uroczystościach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski. 

Posłuchaj
08:03 PR1_mp3 2024_07_16-08-39-17.mp3 Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego o 80. rocznicy zrywu (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Rozmówca Daniela Wydrycha podkreśla, że to charakterystyczne dla każdego wydarzenia historycznego, że świadków naocznych jest coraz mniej, aż w końcu nie ma ich wcale. - To taki moment przełomowy, kiedy zabraknie świadków naocznych i wszystko, co wiemy, to tylko z kart dokumentów i książek. Jednak będziemy mieli fotografie, będziemy mieli film - zaznacza. - My będziemy mieli nie tylko wspomnienia książkowe, ale także notacje. To dla nas było bardzo istotne od samego początku, żeby nagrywać wywiady z powstańcami, żeby one przetrwały. Mamy ponad 4 tys. takich wywiadów - dodaje. 

POWSTANIE WARSZAWSKIE. SERWIS SPECJALNY>>>

- Jednak dojdziemy do momentu, kiedy nie będzie można spotkać powstańca. Zapytać go o jego odczucia, o jego emocje. Wtedy z całą pewnością będzie inaczej dla nas. Powstańcy od zawsze byli takim wielkim wsparciem i jednocześnie można było ich zawsze zapytać, gdzie jest ta granica. Jak mieliśmy pomysły, które uważaliśmy, że mogłyby być w jakiś sposób kontrowersyjne, to zawsze szliśmy do powstańców, żeby skonsultować, czy dla nich to będzie obrazoburcze w jakiś sposób - zdradza Paweł Ukielski. - Dlatego u nas nie ma opasek w sklepiku, bo nam jasno powiedzieli powstańcy, że tylko oni powinni je nosić - zaznacza. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych 

Gość: Paweł Ukielski (wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 16.07.2024 

Godzina emisji: 8.39

kh/kmp