Walery Giergiew zakochał się w symfonice Szymanowskiego i chce ją grać na całym świecie oraz zarejestrować na płytach. Na razie poprowadził koncerty w ramach Festiwalu Edynburskiego, który zrecenzował Jacek Hawryluk. - Po raz pierwszy zachodnia orkiestra wykonała wszystkie cztery symfonie Karola Szymanowskiego. To było niezwykłe wydarzenie, bo Szymanowski cały czas jest kompozytorem odkrywanym - mówił w radiowej Dwójce Hawryluk.
Zdecydowanie mniej od Szymanowskiego znaną postacią międzywojnia była Sara Lipska: żyjąca w cieniu Xawerego Dunikowskiego jego partnerka i muza – ale też uwielbiana w artystycznym świecie Paryża rzeźbiarka, projektantka mody i malarka. Warszawska Królikarnia otworzyła właśnie pierwszą w Polsce obszerną wystawę monograficzną tej artystki. - W literaturze funkcjonuje ona głównie jako muza Xawerego Dunikowskiego, a nie jako samodzielna artystka. A ona była tak wszechstronna, że warto ja wydobyć z cienia tego wielkiego artysty. Tym bardziej, że była bardzo skromną osobą - mówi kuratorka wystawy "Sara Lipska. W cieniu mistrza" Ewa Ziębińska.
W audycji "Wybieram Dwójkę" także relacja z wielokulturowych warsztatów teatralnych na warszawskim Targówku. - Wyszliśmy z założenia, że w Polsce i w Warszawie za mało jest miejsc, w których cudzoziemcy mogą spotykać się z Polakami - mówiła reżyser Alicja Borkowska. Fragmenty przedstawienia "Przywiozę tu swoje podwórko" i rozmowy z aktorami-imigrantami w relacji Bartosza Panka.
Gościem dwójkowej audycji była też gwiazda wieczoru na festiwalu Chopin i jego Europa – Edna Stern. Z artystką rozmawiała Klaudia Baranowska.
Na audycję zaprasza Adam Suprynowicz.