Jak opowiadać o śląskiej tożsamości?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 19:00
Wyłoniony w konkursie projekt stałej ekspozycji Muzeum Śląskiego poświęconej "śląskości" okazał się bardzo kontrowersyjny. Jak przedstawiać Polsce, i Europie, tożsamość Ślązaków?
Fragm. okładki książki Joanny Furgalińskiej Ślónsko godka. Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli. Wyd. PWN
Fragm. okładki książki Joanny Furgalińskiej "Ślónsko godka. Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli". Wyd. PWNFoto: mat. prasowe

Zwolennicy ekspozycji podkreślają, że chodzi o ukazanie historii regionu w kontekście przemian gospodarczych i politycznych całej Europy. Przeciwnicy tej koncepcji twierdzą, że reprezentuje opcję autonomistyczną i uwypukla zbytnio wątki proniemieckie, pomijając wielowiekowe związki Śląska z Polską. Jak połączyć rzetelną opowieść o skomplikowanej historii regionu z najnowszymi tendencjami w tworzeniu muzeów? Czy opowieść o Śląsku musi dzielić mieszkańców, dziennikarzy, artystów, elity polityczne i intelektualne?
Temu zagadnieniu poświęcona będzie pierwsza część audycji. Wezmą w niej udział: dr Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego, oraz dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, członek komisji oceniającej projekty stałej ekspozycji.
W drugiej części sobotniego spotkania o zmieniającej się tożsamości Śląska i Ślązaków, o obrazie regionu i jego mieszkańców – na Śląsku i poza nim – opowiedzą artyści: poeta i szef Instytutu Mikołowskiego Krzysztof Siwczyk, dramaturg Ingmar Villquist (autor głośnej sztuki "Miłość w Koenigshutte" z Teatru Polskiego w Bielsku Białej) oraz Tomasz Konior, architekt, autor nowej siedziby NOSPR.
Wysłuchamy też wypowiedzi Lecha Majewskiego, z którym rozmawiała Ewy Niewiadomska z Radia Katowice.
Na audycję zaprasza Bartosz Panek.
1 grudnia (sobota), godz. 12.00

Czytaj także

RAŚ zapyta Ślązaków, czy chcą autonomii

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 13:45
W najbliższą niedzielę mieszkańcy miejscowości Lędziny i Imielin będą mogli opowiedzieć się za lub przeciw przywróceniu autonomii Górnego Śląska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Większość osób powiedziała "tak" autonomii Śląska

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 10:30
Blisko 1,7 tys. osób wzięło udział w prareferendum w sprawie przywrócenia autonomii Górnego Śląska, zorganizowanym przez Ruch Autonomii Śląska. Ideę poparło ponad 96 proc. głosujących.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad 3 tys. osób wzięło udział w Marszu Autonomii

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 17:17
Tegoroczny marsz był najliczniejszy w historii organizowanych od sześciu lat pochodów. W pierwszym uczestniczyło dziesięciokrotnie mniej osób.
rozwiń zwiń