Polacy w Olsztynie: pamiętamy o Niemcach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 15:45
- Tata zawsze mówił, że starego drzewa się nie przesadza - mówi niemieckojęzyczna mieszkanka Warmii, która została po wojnie w Olsztynie. Bardzo mocno działa tam wspólnota kulturowa Borussia, jedna z najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce.
Audio
  • Rozmowa o działalności Stowarzyszenia Borussia (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Polacy w Olsztynie: pamiętamy o Niemcach
Foto: facebook.com/BORUSSIA OLSZTYN

- Ciągle w Olsztynie było widać historię. Spod łuszczącej się farby wychodziły niemieckie napisy, wracała pamięć o ludziach, którzy tu mieszkali, a których już nie ma. (...) Nie byli to źli sąsiedzi. Ludzie mówili o nich z rodzajem smutnej zadumy - mówi jeden z założycieli Borussii Krzysztof Szatrawski.
Olsztyńskie Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia" to jedna z pierwszych i jedna z najsilniejszych organizacji pozarządowych w Polsce.
Stowarzyszenie, powstałe w 1990 roku w Olsztynie, działa na rzecz budowania i pogłębiania kultury dialogu i tolerancji między ludźmi różnych narodowości, wyznań, tradycji oraz współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego. W ciągu 21 lat powstało kilkadziesiąt nowatorskich projektów o międzynarodowym zasięgu.
W audycji z cyklu "Przestrzenie kultury" rozmawialiśmy z twórcami Stowarzyszenia o jego historii, działalności i najważniejszych projektach. Zwiedziliśmy również Dom Mendelsohna – żydowski dom przedpogrzebowy Bet Tahara, przez lata zapomniany i popadający w ruinę modernistyczny budynek, który w marcu tego roku został, po gruntownej renowacji, uroczyście otwarty.
- Gdyby nie nasze stowarzyszenie, to by go już nie było. To była ruina, zapadający się dach, pękające mury, powybijane okna, napisy antyżydowskie, swastyki na ścianach - mówi Wiktor Knercer, jeden z założycieli Borussii.
Ze Stowarzyszeniem Borussia rozmawiała Justyna Piernik.

Zobacz więcej na temat: Niemcy Olsztyn Warmia Żydzi
Czytaj także

Dolny Śląsk umiera. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 13:08
- Wokół mamy morze ruin. I to jest tragedia - mówił o dolnośląskich zabytkach jeden z uczestników Dwójkowej dyskusji, w której zastanawiano się, jak ratować niszczejące skarby kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brochowskie "chłopy" śpiewają normalnie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 12:00
- Tu jest możliwość urzeczywistnienia ideałów na temat muzyki w liturgii - mówił w Dwójce Bartosz Izbicki, organista kościoła p.w. św. Rocha i Jana Chrzciciela, założyciel brochowskiego Bractwa Śpiewaczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żydowskie dziedzictwo Płocka

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 17:30
- Gdy widzieliśmy te wycieczki z Izraela oglądające puste place, brudne kamienice i zdewastowaną Małą Synagogę to było nam zwyczajnie wstyd. Postanowiliśmy coś z tym zrobić - mówili w Dwójce członkowie Stowarzyszenia Synagoga Płocka, pomysłodawcy remontu świątyni, która dziś funkcjonuje jako Muzeum Żydów Mazowieckich.
rozwiń zwiń