"Wschodniość Lublina to sztuczny konstrukt"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 15:00
- Wschód jest w Białymstoku, w Chełmie, we Lwowie. Natomiast Lublin ma wszelkie mentalne cechy miasta centralnej Polski - mówił w Dwójce Marcin Wroński, lubelski autor kryminałów, który wziął udział w dyskusji na temat współczesnego charakteru tego miasta.
Audio
  • Lublin oknem na Wschód? - dyskusja z udziałem autorów książek i publikacji poświęconych temu miastu (Przestrzenie Kultury/Dwójka)
Lublin
Lublin

Lublin przez ostatnie dziesięciolecia często postrzegany był jako miasto leżące na polskiej prowincji, kulturalnie i mentalnie związane ze Wschodem. Przykleiła się do niego wręcz etykietka polskiego "okna na Wschód". Tymczasem, jak podkreślali goście audycji Bartosza Panka "wschodniość" Lublina to stosunkowo świeży konstrukt.

- Ja w Lublinie żadnego wschodu nie czuję - mówił Marcin Wroński, autor kryminałów o komisarzu Maciejewskim, w których scenerię stanowi przedwojenny Lublin. Pisarz zwracał uwagę, że w czasach II Rzeczpospolitej miasto położone było w centrum kraju. - Województwo lubelskie było wtedy jedynym polskim województwem bez przejść granicznych. Leżało bardziej w środku Polski niż Warszawa - zauważał. Wroński przypominał, że ciągle, żyją ludzie, którzy pamiętają tamte czasy. Stąd "wschodniość" Lublina to cecha, która jego zdaniem ciągle wymaga utrwalenia. - Dopóki nie wymieni się parę pokoleń i nie poczujemy się w tych obecnych granicach całkiem naturalnie i całkiem zwyczajnie, to Lublin miastem wschodnim nie będzie - podsumowywał.

Obecne położenie Lublina już teraz wygrywane jest w materiałach promujących to miasto. W konkursie na Europejską Stolicę Kulturalną 2016 lubelscy animatorzy kulturalni podkreślali możliwości Lublina jako medium łączącego świat Wschodu i Zachodu. W spotach reklamowych zwracano uwagę na historyczną wielokulturowość miasta, a także jego uniwersytecki charakter.

W dyskusji na temat unikatowości charakteru Lublina, ale też mitów wokół niego narosłych, udział wzięli: reżyser Janusz Opryński - dyrektor ds. Artystyczno-Programowych Centrum Kultury w Lublinie; Marcin Wroński - lubelski autor kryminałów oraz Łukasz Marcińczak z kwartalnika literackiego "Akcent", autor książki "Świat trzeba przekręcić. Rozmowy o imponderabiliach".

W audycji wysłuchaliśmy także rozmowy o aktualnych atrakcjach kulturalnych Lublina, o których opowiadali: Rafał Sadownik - dyrektor artystyczny festiwalu Karnawał Sztukmistrzów; Szymon Pietrasiewicz - lubelski animator kultury, organizator projektu "Most kultury" i Rafał "Koza" Koziński - twórca i koordynator "Nocy Kultury", producent i organizator Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego oraz współtwórca finałowej Aplikacji Lublin ESK 2016.

Czytaj także

Rzeszów, Lublin i Białystok w jednej drużynie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 18:00
Trzy wschodnie miasta łączą kulturalne siły, by w ramach projektu "Wschód Kultury" pokazać potencjał artystyczny tej części Polski. Inny Wymiar, Europejski Stadion Kultury i Integracje-Mediacje – to kolejne odsłony tego przedsięwzięcia, o którym mówiliśmy w programie "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego wrocławski dworzec jest morelowy?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 11:00
Gmach dworca kolejowego we Wrocławiu poddano w ostatnich latach generalnemu remontowi. Kto jednak zdecydował o dyskusyjnym, według wielu, kolorze neogotyckiego budynku? O modernizacji polskich dworców kolejowych dyskutowaliśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień na Biskupiźnie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 19:07
W najbliższych "Przestrzeniach kultury" zapraszamy na relację z lipcowego Taboru Wielkopolskiego.
rozwiń zwiń