- Robert Burton w "Anatomii melancholii” z początku XVII wieku zaleca wszystkim swoim rodakom ruch. Jak słońce, księżyc, planety wciąż się kręcą, jak powietrze jest ciskane wiatrem, jak wody cofają się i płyną, tak my powinniśmy być nieustannie w ruchu. Autorzy, o których dziś mówimy, posłuchali tej rady. Niejednokrotnie pewnie też uciekali przed melancholią i niepokojem - opowiadała prowadząca audycję Dorota Gacek.
W czasie podróży życie stawało się swobodniejsze, znikały wszelkie bariery społeczne czy obyczajowe. Marzenie o Grand Tourze, czyli wielkiej podróży po Europie, przede wszystkim do Włoch, było charakterystyczne dla młodych arystokratów i inteligencji w XVII i XVIII wieku. Cel takiej wyprawy to poznanie najważniejszych zabytków kultury, jak również osiągnięć przemysłowych i rolniczych.
Bohaterami niedzielnej audycji "Ćwiczenia z myślenia" byli angielscy pisarze-podróżnicy. Rozmawialiśmy zarówno o klasyce tego gatunku (Laurence Sterne i jego "Podróż sentymentalna"), i o żyjących w XX wieku wybitnych pisarzach, jak Lawrence Durrell, E.M. Forster, Bruce Chatwin, czy zmarły przed dwoma laty Patrick Leigh Fermor, którego pierwsza książka po polsku niebawem się ukaże.
Gościem audycji był eseista, krytyk literacki Marek Zagańczyk.
Program przygotowały Elżbieta Łukomska i Dorota Gacek.
sm