Marek Zagańczyk: najlepszymi przewodnikami w podróży są poeci

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 16:00
- To od nich powinniśmy się uczyć widzenia świata, a już na pewno jego nazywania - mówił gość audycji "Ćwiczenia z myślenia". A rozmawialiśmy między innymi o podróżach Goethego, Iwaszkiewicza i Kuncewiczowej.
Audio
  • Marek Zagańczyk: najlepszymi przewodnikami w podróży są poeci (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Marek Zagańczyk
Marek ZagańczykFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

- Wszystko zaczyna się oczywiście w dzieciństwie: od przeglądania atlasów i map. Pojawia się wtedy po raz pierwszy tęsknota za podróżowaniem. Znakomicie oddaje to "Atlas Wysp Odległych" Judith Schalansky, poświęcony w całości miejscom, których autorka nigdy nie odwiedziła - opowiadał pisarz, eseista i zastępcą redaktora naczelnego "Zeszytów Literackich" o źródłach, nie tylko swojej, pasji podróżowania. - Potem pojawiają się oczywiście lektury, które do podróży zachęcają. Chcemy odwiedzić miejsca, w których byli nasi ulubieni pisarze - dodał.

Gość Anny Lisieckiej i Witolda Malesy zwrócił też uwagę, że podróż jest zawsze "przerwą od życia". - Tak naprawdę zazdrościmy Odysowi, że błądzi. Jego prawdziwe problemy zaczynają się przecież, gdy odnajduje drogę do domu - zwrócił uwagę.

Punkt wyjścia do rozmowy stanowiła historia bedekerów. Nazwą pochodzi od nazwiska księgarza żyjącego w pierwszej połowie XIX wieku w Koblencji, któremu przypisuje się stworzenie pierwowzoru przewodnika turystycznego we współczesnym tego słowa znaczeniu. Tak naprawdę Karl Bedeker adaptował w dużym stopniu rozwiązania brytyjskiego oceanografa i przyrodnika Johna Murraya. Rozwój przewodników nie przez przypadek nastąpił w XIX stuleciu - to czas pojawienia się masowej turystyki.

Wcześniej podróże miały raczej charakter edukacyjny niż turystyczny, trwały wiele miesięcy, a nawet lat, i mogły całkowicie odmienić podróżującego. Jakie piętno odcisnęły na Goethem i polskich poetach romantycznych? A jak ich podróże wpłynęły na nasze wyobrażenie o antyku? Zachęcamy do wysłuchania "Ćwiczeń z myślenia".

mm, ei

Zobacz więcej na temat: literatura podróże
Czytaj także

Po asyryjsku "umierać" znaczy "chwytać górę"...

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 20:00
- Droga przez góry zostaje przez niego ukazana jako droga umarłych. I wciąż powraca myśl, że człowiek musi się rozstać ze wszystkim, co kocha - mówił w Dwójce Paweł Lipszyc, autor przekładu książki "Góra w Tybecie" Colina Thuborna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Bowles: Maroko i inne podróże

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 19:26
– Jego proza podróżnicza nie kłania się konwenansom, jest osobista, ma niespieszny rytm. Jednocześnie jest wyrafinowana, ironiczna, dowcipna – opowiadał o nowo wydanym w Polsce tomie Paula Bowlesa "Podróże. Pisma zebrane 1950-1993” Krzysztof Cieślik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Stambule Marcin Meller odnalazł turecki Kult, w Gruzji... "Warszawę" T.Love

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 12:15
Podróże od dawną należą do pasji znanego dziennikarza i prezentera telewizyjnego. Marcin Meller jest zresztą współautorem książki podróżniczej "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji". W audycji Roberta Mazurka opowiadał przede wszystkim o muzycznych odkryciach dokonanych daleko od Polski.
rozwiń zwiń