Niemcy, Polacy i Szczecin. Muzeum z podwójną historią

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 15:30
– W końcu sali widzimy czarną przestrzeń, pokazującą bardzo skomplikowane losy wojenne niemieckiego miasta, które w 1945 r. stało się miastem polskim – mówił dr Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego w Szczecinie, oprowadzając słuchaczy Dwójki po tej placówce.
Audio
  • Z Magdaleną Lewoc, drem Szymonem Piotrem Kubiakiem i drem Dariuszem Kacprzakiem zwiedzamy Muzeum Narodowe w Szczecinie (Notatnik Dwójki)
Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Szczecinie Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku
Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Szczecinie "Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku"Foto: ze zbiorów MN w Szczecinie

Bransoleta
Bransoleta księżnej Klary, 1596, złoto, emalia;
Muzeum Narodowe w Szczecinie

– Mamy imponującą kolekcję ponad 150 tysięcy muzealiów, od czasów prehistorycznych, przez zabytki sztuki średniowiecznej, nowożytnej, związanej z mecenatem dworu książąt pomorskich, aż do XIX-wiecznej historii Szczecina, gdy miasto stawało się ważnym portem – powiedział dr Dariusz Kacprzak, historyk sztuki, muzeolog i muzealnik, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Dwoma filarami naszych zainteresowań jest więc zarówno kultura i tradycja mieszczańska, jak i tradycja książęca – dodał.

Gmach Muzeum Narodowego zaprojektowany został przez miejskiego architekta Wilhelma Meyera-Schwartau. – Był on przedstawicielem bardziej XIX-wiecznego sposobu myślenia o architekturze, jednak w tym obiekcie - jednym z ostatnich zaprojektowanych przez siebie - zaczął pokazywać propozycje charakterystyczne dla modernizmu – opowiadał dr Szymon Piotr Kubiak, kierownik Działu Sztuki Europejskiej 1800-1945. – W budynku muzeum możemy oglądać typowe przykłady niemieckiej aranżacji wnętrz użyteczności publicznej z 1910 r. – mówił.

Magdalena Lewoc, kierownik Oddziału Muzeum Sztuki Współczesnej, w "Notatniku Dwójki" opowiadała natomiast o kolekcji, która w Muzeum Narodowym w Szczecinie powstawała od 1946 r. – Jest ona zakorzeniona w bolesnych doświadczeniach wojennych, ale także w budowaniu muzealnictwa i polskiej tożsamości w regionie zachodniopomorskim – powiedziała. – Mamy m.in. bardzo rozbudowany zbiór marynistyczny, który w różnorodny sposób podejmuje tematykę morza jako pewnego rodzaju wyobrażenia, doświadczenia optycznego oraz egzystencjalnego, a także metaforę – dodała.

Wystawa
Wystawa "Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku"; fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie

W pierwszej audycji z nowego cyklu Dwójki "Sezamy pełne skarbów. Polskie Muzea Narodowe" z pracownikami Muzeum Narodowego w Szczecinie rozmawiała Hanna Maria Giza.

 

mc/jp

Zobacz więcej na temat: muzeum Szczecin SZTUKA
Czytaj także

Stanisław August Poniatowski lubił być przedstawiany jako Apollo

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 19:00
- To coś więcej niż wyraz próżności, czy próba podkreślania majestatu władzy. Król przedstawiał się w ten sposób jako znawca i mecenas sztuki - mówił w Dwójce dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie, Tadeusz Zielniewicz. Imponująca królewska kolekcja malarstwa przekonuje, że miał ku temu wszelkie podstawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesło marszałka Piłsudskiego pośród pól lawendy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 23:00
– Józef Piłsudski nigdy nie był na tych terenach. Okazało się, że mebel został przywieziony spod Torunia przez potomków jednego z legionistów, który znał marszałka – mówił w Dwójce Piotr Romanowski, który wraz z żoną Joanną Posoch stworzył w Nowym Kawkowie Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego.
rozwiń zwiń