Natura i rejsy w kosmos. Morza polskich poetów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 15:30
- Morze jest tym, co do niego niesiemy. Jeśli pójdziemy z płaczem, to nie wrócimy z uśmiechem, tylko z jeszcze większym żalem. Ono jest szkłem powiększającym i daje więcej - mówił w Dwójce poeta Zbigniew Jankowski, autor antologii "Morza polskich poetów".
Audio
  • Zbigniew Jankowski o antologii "Morza polskich poetów" (Notatnik Dwójki)
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikipedia/Argonowski/C.C 3.0

W tomie znalazły się morskie wiersze i wypowiedzi ponad 70 autorów różnych pokoleń, od Jarosława Iwaszkiewicza, Juliana Przybosia i Mieczysława Jastruna po Wojciecha Wencla i Krystynę Dąbrowską.

- Od dziesięcioleci marzyłem o dobrej antologii morskiej - opowiadał w "Notatniku Dwójki" Zbigniew Jankowski. - Teresa Ferenc powiedziała mi, że skoro nie ma takiej antologii, to żebym sobie sam taką zrobił. Praca nad nią zajęła mi lata. Najpierw powstała pierwsza wersja wydana przez Wydawnictwo Morskie w 1977 roku. Niestety wersja ta była bardzo niepełna, również ze względu na cenzurę PRL. Żadnego Miłosza czy Międzyrzeckiego nie dopuściłaby do głosu, nawet w temacie morza. Mimo to ta pierwsza wersja dodała mi skrzydeł - wspominał twórca "Morza polskich poetów".

W rozmowie z Dorotą Gacek Zbigniew Jankowski przekonywał, że najlepsze wiersze o morzu można znaleźć nie tylko u marinistów, ale przede wszystkim u poetów, którzy są dobrzy i autentyczni, czego przykładem jest chociażby utwór krakowskiego poety Jana Bolesława Ożóga "W lipcowy czas". Jednocześnie Jankowski podkreślał, że na spotkanie z morzem trzeba być przygotowanym.

- Jeżeli człowiek niegotowy pójdzie nad morze, to niewiele tam zobaczy, ale jeżeli pójdzie tam Mieczysław Jastrun, ze swoją naturą, która uwielbia przestrzeń morską, albo jeżeli tam pójdzie Marian Jachimowicz, to on tam zobaczy kosmos i będzie mówił o rejsach w kosmos....

Więcej na temat antologii "Morza polskich poetów" - w nagraniu audycji.

/

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Morze Bałtyckie poezja
Czytaj także

Ciała obce i inne kawałki. Mistrzostwo Karla Krolowa

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 17:00
– Najbardziej zafascynowało mnie w Krolowie to, że pisząc świetną poezję, tworzył jednocześnie bardzo ciekawe teksty teoretyczne z inteligentnym komentarzem na temat własnej twórczości – mówił w Dwójce dr Tomasz Ososiński, tłumacz i znawca literatury niemieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Wojaczek świadomy siebie w konstelacji poetów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 15:30
Do rąk czytelników niedawno trafił tom dzieł Rafała Wojaczka. Jak zdradza Bogusław Kierc, to najobszerniejsze, zwarte, młodzieńcze dzieło poety. - Ten, kto będzie miał w rękach brulion, zobaczy coś, co jest szczególnym rodzajem relacji z twórcą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 lat "Lampy", czyli jak Dunin-Wąsowicz został łowcą talentów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 13:53
- Dunin ma fantastyczną osobowość, bo z jednej strony roztacza wokół siebie nastrój schyłku i apokalipsy, a z drugiej wszyscy go uwielbiają za idealizm - mówiła w Dwójce Małgorzata Rejmer, pisarka odkryta przez redaktora naczelnego pisma "Lampa". Miesięcznik w tym roku obchodzi swój jubileusz.
rozwiń zwiń