Rola życia Tadeusza Fijewskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 07:59
W cyklu "Moja najważniejsza rola" przyjrzymy się tym razem dorobkowi znakomitego aktora, który swego głosu użyczył między innymi Wojtkowi Grzelakowi z radiowych "Matysiaków".
Tadeusz Fijewski
Tadeusz FijewskiFoto: TVP/PAP- Zygmunt Januszewski

Tadeusz Fijewski  w wieku 10 lat wystąpił  po raz pierwszy na scenie, podtrzymując  brzuch Argana - czyli samego Aleksandra Zelwerowicza - w "Chorym z urojenia" Moliera. Na jubileusz 50-lecia pracy scenicznej , w 1972 roku, wybrał rolę właśnie Argana.

W ciągu półwiecza kariery scenicznej i filmowej, Tadeusz Fijewski zagrał wiele ról, które przeszły do historii - wystarczy wymienić : Chlestakowa w "Rewizorze" Mikołaja Gogola, Gogo w polskiej premierze "Czekając na Godota" Samuela Becketta, Berangera w "Król umiera czyli Ceremonie" Eugene Ionesco, Twardosza w "Dożywociu" Aleksandra Fredry, Kalmitę w "Chłopcach" Stanisława Grochowiaka; a z filmowych - pana Anatola , Rzeckiego w "Lalce" czy Kubę w "Chłopach"" wg  Władysława Reymonta. W latach 1948-56 kreował postać niezbyt rozgarniętego chłopca o imieniu Mundzio w radiowym Teatrzyku "Eterek"; od czasu do czasu "monologował" w "Podwieczorku przy mikrofonie", no i przez lata związany był z powieścią radiową "Matysiakowie", gdzie grał Wojtka Grzelaka, przyjaciela Józefa Matysiaka.

W jednym z odcinków tej powieści do państwa Matysiaków przychodzi z nieoczekiwaną wizytą aktor Tadeusz Fijewski - chłopak z Powiśla. Wszyscy razem wspominają wojnę, okupację , powstanie i wówczas  aktor Fijewski opowiada o swojej j roli życia...

Na "Notatnik Dwójki" zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

1 sierpnia (piątek), godz. 15.00-15.30

mm

Zobacz więcej na temat: aktorzy Matysiakowie TEATR
Czytaj także

Jak Halina Machulska budziła kreatywność młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 16:58
Dziś "mafia", którą stworzyła, rozsiana jest po całym świecie, ale potrafi się skrzyknąć i jak za dawnych czasów coś wspólnie zrobić. W "Notatniku Dwójki” rozmawialiśmy o Halinie Machulskiej, która wraz ze swoim mężem Janem zakładała ogniska teatralne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie wcielenia Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 19:00
– Wybitny aktor, który do perfekcji opanował sztukę transformacji – w Dwójce, w dniu 5. rocznicy śmierci Zbigniewa Zapasiewicza, wspominali go Janusz Majcherek, Andrzej Kołodyński, Maciej Englert i Janusz Zaorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Rudzki, ostatni konferansjer: po nim byli już tylko zapowiadacze

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 16:40
Kazimierz Rudzki, reżyser, aktor, pedagog, ale przede wszystkim legendarny konferansjer. - Mówił tak charakterystycznie. Nawet pauzy potrafił nasycić ironią - podkreślała Joanna Godlewska.
rozwiń zwiń