Sztuka budowania według Jana Knothego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 16:09
Bohaterem "Notatnika Dwójki" będzie polski architekt i rysownik, autor cenionej, wznowionej właśnie książki o historii budowania.
Sztuka budowania Jana Knothego to opowieść o architekturze od epoki szałasów po czasy drapaczy chmur (zdj. ilustracyjne)
"Sztuka budowania" Jana Knothego to opowieść o architekturze od epoki szałasów po czasy drapaczy chmur (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

"Sztuka budowania" Jana Knothego (powstała w 1968, a przypominana w tym roku przez wydawnictwo Karakter) to swoisty podręcznik, który przybliża chronologicznie dzieje historii architektury, o tyle ciekawy, że ilustrowany przez samego autora, uważanego za jednego ze zdolniejszych rysowników swoich czasów.

Jan Knothe (1912–1977) należał do Biura Odbudowy Stolicy, współtworzył m.in. MDM, trasę W-Z, gmach Ministerstwa Rolnictwa. Na przełomie lat 50. i 60. pracował jako dyplomata w Syrii i Belgii. Był również pisarzem i poetą.

O architekcie i jego pracach opowiedzą w Dwójce Andrzej Skalimowski z Muzeum Warszawy oraz syn Paweł Knothe.

***

Na "Notatnik Dwójki" w poniedziałek (7.09) w godz. 13.00-13.30 zaprasza Dawid Dziedziczak.

jp/bch

Zobacz więcej na temat: architektura Warszawa
Czytaj także

Jak dziś oceniać "pałace dla robotników"?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:25
- Pomysł wprowadzenia ludzi pracy do mieszkań, których oprawa estetyczna znacznie przekraczała koszty samej budowy, wydaje się absurdalny. Z drugiej strony, nie odnosząc się do kontekstu tamtych trudnych czasów, łatwo dziś wydać niesprawiedliwą ocenę - mówił o warszawskim MDM-ie architekt inż. Maciej Czarnecki.
rozwiń zwiń