Matka Makryna. Jak fałszywa zakonnica omamiła pół Europy?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 11:00
- Muszę podziękować autorowi za tę powieść. Pisarzowi wolno, i z tego Jacek Dehnel skorzystał, zrobić coś, czego nie wolno historykowi – podkreślał dr Jerzy Łukaszewski, opowiadając o kontekście historycznym "Matki Makryny".
Audio
  • Matka Makryna. Jak fałszywa zakonnica omamiła pół Europy? (Notatnik Dwójki)
Fragm. portretu Makryny Mieczysławskiej, połowa XIX w.
Fragm. portretu Makryny Mieczysławskiej, połowa XIX w.Foto: Ablakok/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Zobacz także
Jacek Dehnel 1200.jpg
Białe kruki ze zbiorów Jacka Dehnela

- Jacek Dehnel spojrzał na Makrynę z bardzo ludzkiego punktu widzenia: biedna zahukana kobiecina o ciężkim życiu usiłowała sobie jakoś radzić. Zeszła na drogę oszustwa, przybierania cudzej tożsamości, bo to wydawało się jej jedynym ratunkiem - mówił dr Jerzy Łukaszewski.

Przed premierą w Dwójce pierwszego odcinka powieści Jacka Dehnela w interpretacji Małgorzaty Rożniatowskiej w "Notatniku Dwójki" sięgnęliśmy do źródeł historycznych, z których inspirację czerpał pisarz.

Jak to się stało, że wdowa po carskim oficerze (notowana przez policję) opowieściami o fałszywym męczeństwie zyskała niebywały rozgłos i sławę nie tylko w środowisku Wielkiej Emigracji, ale i w całej zachodniej Europie? - Jej opowieść o męczarniach w klasztorze to materiał do komedio-horroru – opowiadał dr Łukaszewski.

 ***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: dr Jerzy Łukaszewski (historyk)

Data emisji: 11.01.2016

Godzina emisji: 13.00 

jp/mm

Czytaj także

Cudownie ocalona księga Chaima Nachmana Bialika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:30
- On pisze o tych godzinach samotności, kiedy na zewnątrz wiosna piękna przychodzi, a on siedzi w ciemnym pokoju i studiuje gemarę, żyjąc tym, co powiedzieli rabini 2 tysiące lat temu - o twórczości Chaima Nachmana Bialika rozmawialiśmy w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspy pełne poezji. Schalansky i Dehnel opisują mapy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:40
- Wielu czytelników uzna, że ta książka napisana została specjalnie dla nich. Odpowiada bowiem na pytanie: co się dzieje w miejscach, które ledwo mieszczą się na mapach - o książce "Atlas wysp odległych" Judith Schalansky mówiła w Dwójce Weronika Parfianowicz-Vertun.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Dehnel: szukałem literówek w "W pustyni i w puszczy"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 16:11
Pisarz przyznał w radiowej Jedynce, że gdy miał 5 lat trafił do szpitala i w trakcie rekonwalescencji szukał błędów w "W pustyni i w puszczy". Zaznaczał te literówki wkładając między kartki chusteczki higieniczne pachnące lizolem.
rozwiń zwiń