W Roku Kraszewskiego (200. rocznica urodzin i 125. – śmierci) oraz roku rocznic Prusa (100. rocznica śmierci i 165. urodzin), na przełomie maja i czerwca odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim konferencja poświęcona wzajemnym związkom obu pisarzy zatytułowana "Antropologia - Kultura - Nowoczesność".
Jak podkreślała w Dwójkowej "Zakładce literackiej" profesor Ewa Paczoska z warszawskiej polonistyki, zarówno Józef Ignacy Kraszewski, jak i Bolesław Prus byli uważnymi obserwatorami i diagnostami swoich czasów. Warto to zaznaczać zwłaszcza przy autorze "Starej baśni" (Prus ze swoją arcypowieścią o "trzech pokoleniach idealistów" uważany jest powszechnie za twórcę nowoczesnego ). – Często lekceważymy Kraszewskiego jako pisarza współczesnego, kojarzymy go przede wszystkim z rolą kronikarza, dziejopisarza. A w jego czasach nazywano go sejsmografem współczesności – mówiła prof. Paczoska.
Dlaczego Prus uważał, że Polacy mają kłopot z rzeczywistością? O co oskarżano pisarzy? Zapraszamy do wysłuchania audycji Moniki Pilch, w której – o wzajemnych inspiracjach Kraszewskiego i Prusa, wspólnych wątkach i spojrzeniu na współczesną kulturę – opowiadali: prof. Ewa Paczowska oraz doktoranci Konrad Samsel i Beata Górska.