Prawie wszystko zdigitalizowane

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 16:30
- Za dwa lata, jak sądzę, wszystko, co należy uznać za dziedzictwo kultury, zostanie przeniesione na nośniki cyfrowe. Teraz skupiamy się więc na udostępnianiu tego jak największej liczbie odbiorców - opowiada Jan Müller, dyrektor holenderskiego Instytutu Sound nad Vision w audycji Tomasza Obertyna.
Wnętrze instytutu Sound and vision
Wnętrze instytutu Sound and visionFoto: Wikipedia/Romaine

W "Notatniku Dwójki" odwiedzamy instytut Sound and Vision, który jest jednym z europejskich liderów w procesie digitalizacji danych. Holenderska instytucja jest przedsięwzięciem prywatnym, ale o publicznym charakterze. Jego zadaniem jest przechowywanie i udostępnianie audycji i programów zrealizowanych przez nadawców publicznych.


Od roku 1997 Instytut zdigitalizował 700 tys. godzin nagrań radiowych i telewizyjnych oraz 2 mln fotografii. Archiwizacyjna działalność Sound nad Vision to niejedyne zadanie tej placówki. Instytut skupia się obecnie na jak najłatwiejszym dostępie do swoich danych, to radiowo-telewizyjny skarbiec Europy.

W Polsce odpowiednikiem holenderskiej instytucji jest Narodowy Instytut Audiowizualny, który działa trochę krócej.

- NInA będzie się rozwijać. W momencie, kiedy nasz nowy w Warszawie budynek już powstanie, będziemy promieniować bardzo silnie. Będzie tam mediateka. Na miejscu będzie można korzystać ze wszystkich naszych zasobów, które do tego czasu zgromadzimy. Będzie tam laboratorium dla artystów i pracownia digitalizacji. Zapraszam na początku 2015 roku do nowej NIny. Mam nadzieję, że wtedy nasza działalność się zmaterializuje, że będziemy wtedy obecni nie tylko w sieci. Codziennie będą mogli tam przychodzić nasi użytkownicy - opowiada w Dwójce Andrzej Merczyński, dyrektor NInA.
usc
Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stworzyli śmiertelnego wirusa. Badania przerwano

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 11:35
Prace nad mutacją wirusa H5N, która byłaby w stanie zabić połowę populacji Ziemi, zostały przerwane. To efekt sporu w środowisku wirusologów.
rozwiń zwiń