Serce do remontu w Przemyślu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 15:35
- Serce dzwonu trzeba poddać przeglądowi co kilka lat - mówią pracownicy przemyskiego Muzeum Dzwonów i Fajek, jedynej takiej instytucji na świecie. Tajemnica dzwonu tkwi we wzorniku, w którym zaklęte są proporcje i dźwięk - tłumaczyli Zofii Bobrowicz w "Notatniku Dwójki".
Audio
  • Z wizytą w Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu (Notatnik Dwójki/Dwójka)
dzwon
dzwonFoto: lic. CC, wikipedia, Andy Helsby (Absoblogginlutely.net)

- Parafia kończyła się tam, gdzie nie docierał dźwięk dzwonu. Nawet pęknięte dzwony nadal pieczołowicie przechowuje się, bo mają piękne ozdoby i kryjące tajemnice napisy - opowiadali, a ich słowom towarzyszyły dźwięki różnych dzwonów i dzwonków. Luwisarstwo i fajczarstwo jedynie jeszcze w Przemyślu świetnie prosperują, już 150 lat.

Jaką fajkę dostawał żołnierz odchodząc do rezerwy? Co znaleziono w namiocie Chmielnickiego?- o tym opowiadali pracownicy i historycy prowadząc Zofię Bobrowicz po wszystkich kondygnacjach XVI wiecznej wieży zegarowej, w której mieści się muzeum. -  Ze szczytu tej wieży rozciąga się symfonia przemyskich wież schodzących stokami do Sanu- przekonywał jeden z nich.

kw

Zobacz więcej na temat: muzeum
Czytaj także

Młoda poezja białoruska: Wiera Burłak

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 23:00
W "Notatniku Dwójki" zapraszamy na spotkanie z nową gwiazdą poezji białoruskiej, Wierą Burłak, która była gościem tegorocznego Festiwalu Miłosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zalasiński: Verdi napisał dla mnie najpiękniejsze role

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 16:30
- Verdi był najbardziej przychylny dla głosu barytonowego, którym się posługuję. Napisał dla niego najpiękniejsze role - opowiadał śpiewak Mikołaj Zalasiński, postrzegany jako baryton verdiowski.
rozwiń zwiń