McCarthy o "Resztkach": to historia obracana w bębnie rewolweru

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 15:00
- Moja wizja przypomina wizję Marksa: wydaje nam się, że poruszamy się po linii prostej, a tak naprawdę zataczamy krąg. To spotyka mojego bohatera - mówił Tom McCarthy w "Notatniku Dwójki".
Audio
McCarthy o Resztkach: to historia obracana w bębnie rewolweru
Foto: Wikipedia/Niels Noordhoek/Creative Commons 3.0

Niedawno w Polsce ukazało się tłumaczenie jego debiutanckiej powieści "Resztki". Główny bohater książki w wyniku tajemniczego wypadku częściowo traci pamięć i sprawność ruchową. W trakcie rehabilitacji uświadamia sobie sztuczność swoich ruchów, postaw, myśli; sztuczność sięgającą najbanalniejszych sfer. Bohater "Resztek" postanawia odzyskać autentyczność za pomocą odtwarzania zdarzeń ze swojej pamięci.

- Zaczyna od odtwarzania zwyczajnych czynności codziennych - opowiadał Tom McCarthy w rozmowie z Michałem Nowakiem. - Wystarczają mu takie rzeczy jak przechadzka korytarzem, krzątanie się po kuchni. To przyjemność podobna do tego, co odczuwa narkoman, który wziął dawkę narkotyku. Jednak podobnie jak w przypadku narkomana, z czasem te dawki mu nie wystarczają - tłumaczył.

Potrzebę silniejszych bodźców realizuje odtwarzając coraz bardziej drastyczne sytuacje. Zderzenie z rzeczywistością prowadzi go do zbrodni. - Najciekawszą relacją tej postaci jest jej relacja z gangsterem. Mój bohater próbuje odtworzyć jego śmierć. Widzi, że miejsce, gdzie zginął jest wyczyszczone. Wobec czego stwierdza, że tę śmierć trzeba nie tyle upamiętnić, co ponownie ją przeżywać i tak też czyni odgrywając ją po wielokroć. To wzbogaca i czyni interesującą jego relację z innymi ludźmi - opowiadał McCarthy.

Więcej na temat idei "Resztek" w nagraniu audycji.

Zobacz więcej na temat: festiwal conrada literatura
Czytaj także

"Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:11
W dniu setnych urodzin znakomitego pisarza zapraszamy do wysłuchania fragmentów "Szkiców piórkiem", słynnego dziennika Andrzeja Bobkowskiego w interpretacji Adama Ferencego!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Claudio Magris: tożsamość jest ciągłym ruchem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:00
- Pisarz Roberto Toscano powtarzał, że tożsamości nie powinno się fotografować, lecz należy ją sfilmować - mówił w Dwójce włoski pisarz Claudio Magris, jeden z gości krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń