Niezależny teatr białoruski: problemy na scenie niemile widziane

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 19:00
- Na Białorusi ludzie lubią teatr, mają ogromną potrzebę kontaktu ze sztuką, ale na spektakl przychodzą przede wszystkim, żeby pobawić się i odpocząć - mówił w Dwójce historyk kultury Andriej Moskwin.
Audio
  • Niezależny teatr białoruski: problemy na scenie niemile widziane (Notatnik Dwójki)
Niezależny teatr białoruski: problemy na scenie niemile widziane
Foto: Glow Images/East News

Niezależny teatr białoruski to dzisiaj maleńka wyspa na morzu białoruskiej kultury teatralnej. Ze względów politycznych skazany jest na funkcjonowanie w podziemiu. Jego twórcy i miłośnicy spotykają się więc miejscach odludnych, takich jak piwnice czy prywatne mieszkania. Jedną z najgłośniejszych grup funkcjonujących poza oficjalnym obiegiem jest Swobodnyj Teatr, o którym opowiadał w Dwójce Aleh Barcewicz, białoruski dziennikarz.

- Jego kierownicy po roku 2010, czyli po wyborach prezydenckich, musieli opuścić Białoruś i teraz przebywają za granicą. Mimo to nie zaprzestał on działalności w kraju - mówił gość "Notatnika Dwójki". W przedstawieniach Swobodnego Teatru dominuje tematyka społeczno - polityczna, ale też egzystencjalna, ukazująca miejsce jednostki we wszechświecie. Takie zagadnienia nie spotykają się z entuzjazmem białoruskiego społeczeństwa.

- Ludzie są nastawieni do życia w sposób konsumpcjonistyczny. Skupiają się na potrzebach doczesnych. Unikają refleksji. Społeczeństwo nie chce się mieszać do polityki, chodzi z nisko opuszczoną głową, bo wpojono mu strach - wyjaśniał Aleh Barcewicz. Popularnością w tej sytuacji cieszą się przedstawienia bezpieczne, dostarczające prostej rozrywki. - Na Białorusi ludzie przychodzą do teatru pobawić się i odpocząć. Spektakle o problemach i sytuacji tragicznej nie są mile widziane - dodawał Andriej Moskwin.

Do najważniejszych reprezentantów niezależnej białoruskiej sceny teatralnej należą m.in. InŻest Wiaczasława Inaziemcawa, teatr D.O.Z.SK.I. Wolhi Skwarcowej i Źmitra Zalesskiego czy projekt KarniahTEATR Jauhiena Karniaha. Więcej o ich działalności dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Audycję przygotował Konrad Szczebiot.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: Białoruś KULTURA TEATR
Czytaj także

Czekając na wolną Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 10:00
- Trzeba odczarować magiczny teren, jakim dla Zachodu jest Białoruś. Nie patrzeć tylko przez pryzmat politycznych stereotypów - mówił w Dwójce Andrej Chadanowicz, białoruski poeta, gość Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej, który odbywa się we Wrocławiu w dniach 19-23 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura ukraińska, litewska i białoruska: twórczość, do której trzeba wzrosnąć

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 04:00
Im silniejsza opresja, tym pisarz czuje się bardziej potrzebny. Czy aby tak ma się sytuacja z literaturą u naszych sąsiadów? W studiu im. Agnieszki Osieckiej rozmawialiśmy o książkach, które powstają w ostatnich latach na Ukrainie, Litwie i Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień pamięci Czesława Niemena na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 23:00
Polacy i Białorusini uczcili dziesiątą rocznicę śmierci artysty w Starych Wasiliszkach na Białorusi, gdzie muzyk i wokalista przyszedł na świat.
rozwiń zwiń