Szuflady paryskiej "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 19:30
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" opowiemy o współpracy Biblioteki Narodowej w Warszawie z Instytutem Literackim "Kultura" w Paryżu, o porządkowaniu i katalogowaniu zbiorów Instytutu oraz o odkrywaniu nowych maszynopisów i rękopisów.
Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego (Maisons-Laffitte pod Paryżem, 1997 r.)
Redaktor naczelny miesięcznika "Kultura" Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego (Maisons-Laffitte pod Paryżem, 1997 r.)Foto: PAP/Jerzy Ruciński

Książki Biblioteki "Kultury" zaczęły ukazywać się w 1953 r. Pierwszym tytułem serii był tom Witolda Gombrowicza "Trans-Atlantyk. Ślub". W tym samym roku Instytut Literacki wydał m.in. "Zniewolony umysł" Czesława Miłosza i "1984" George'a Orwella.

Jerzy Giedroyc - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Realizując konsekwentny program wydawniczy, paryska "Kultura" przez niemal pół wieku publikowała najważniejsze dzieła polskiej emigracji oraz istotne książki z kręgu publicystyki politycznej, historii oraz eseistyki. W latach 70. i 80. Biblioteka "Kultury" odgrywała rolę łącznika między literaturą krajową i emigracyjną.

Serwis specjalny Radia Wolności>>>

Gościem "Notatnika Dwójki" będzie Maria Wrede. Teksty przeczyta Adam Bauman.

Na audycję zaprasza Witold Malesa.

28 stycznia (wtorek), godz. 15.00-15.30

mc/jp

Zobacz więcej na temat: literatura Paryska "Kultura"
Czytaj także

Tajemnice archiwum Maisons – Laffitte

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 19:58
Instytut Literacki w Paryżu to szczególne miejsce na mapie polskiej kultury stworzone przez Jerzego Giedroycia. Już wkrótce niezwykłe zbiory archiwum Instytutu będą dostępne w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herling-Grudziński w Bibliotece "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:00
Gustaw Herling-Grudziński był jednym z filarów Biblioteki "Kultury". Nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu ukazało się osiem książek pisarza, od "Skrzydeł ołtarza" (wyd. 1960 r.) do tomu "Dziennik pisany nocą. 1984-1988" (wyd. 1989 r.) O ich losach opowiadaliśmy w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń