Z okazji pierwszej rocznicy śmierci Marka Nowakowskiego jego przyjaciele spotkali się 12 maja w warszawskim Pen Clubie. Prof. Włodzimierz Bolecki, Tomasz Burek, Krzysztof Masłoń opowiadali Monice Pilch o jego życiu i o ulubionych książkach.
Wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta w historii literatury zapisał się barwnymi opowiadaniami, w których utrwalił życie warszawskiego świata przestępczego czasów PRL. Kazimierz Orłoś, przyjaciel Marka Nowakowskiego, mówił niedawno w Dwójce, że siłą tekstów autora "Księcia nocy" jest bijąca z nich prawda. - On siedział w więzieniu, poznał środowisko stołecznych przestępców, złodziei z peryferii miasta. Nie musiał wymyślać swoich historii – podkreślił.
Powidoki zacierają się w pamięci. Odchodzą. Dawni ludzie wymarli, dawne mury wyburzyli. Miasto pozostało. Kipi i bulgocze. Złe i dobre prądy nawzajem się przenikają. Upadł komunizm. Ludzie uczą się nowego życia. Zadyszany rytm pogoni za pieniądzem. Mało czasu na oglądanie się wstecz. Dużo egoizmu i kłamstwa. Drapieżniki. Hieny. Ludzie sukcesu. Dużo biedy, zawodu, goryczy. Co z tego wynika? Chodzę i patrzę. Wszystko przypomina rozlewającą się magmę. Czy Warszawa to nadal miasto niepokonane? Czy stworzy przyszłym pokoleniom pożywkę do nieśmiertelnej mitologii?
>>>Marek Nowakowski o Warszawie, jakiej już nie ma<<<
Ten komentarz odautorski z "Powidoków drugich" Marka Nowakowskiego może stanowić wprowadzenie do wysłuchania rozmowy, jaką z autorem "Benka Kwiaciarza" przeprowadził w 2010 roku w kawiarni PIW-u (Opasły Tom PIW) Jerzy Kisielewski.
Spotkanie to – współorganizowane przez Wydawnictwo Iskry, Państwowy Instytut Wydawniczy i Program 2 Polskiego Radia – koncentrowało się na wspominaniu dawnej, co istotne: autentycznej, Warszawy i konfrontowaniu tych obrazów pamięci z tym, co teraz. Z jednej strony zatem topografia nielicznych wówczas miejsc literacko-gastronomicznych, prawdziwi, warszawscy ludzie, ubarwiające przeszłość detale, z drugiej zaś – gorzka i bezkompromisowa ocena współczesnej Warszawy: miasta duchowo zabetonowanego, bez charakteru, z magmowatą masą jej mieszkańców.
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej rozmowy z Markiem Nowakowskim, a także nagrania "Poranka Dwójki" (17.05.2014), w którym Marka Nowakowskiego wspominali Antoni Libera, Wiesław Uchański i Maciej Englert.
mc