Iwona Sobotka – Szymanowski i inne pieśni

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:30
Bohaterką "Notatnika Dwójki" była Iwona Sobotka - absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, wychowanka Toma Krause'a w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, znakomita śpiewaczka.
Audio
  • Iwona Sobotka - Szymanowski i inne pieśni (Notatnik Dwójki)
Iwona Sobotka
Iwona SobotkaFoto: mat. prasowe/iwonasobotka.com

Iwona Sobotka jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym: I nagrody w East and West International Artists Audition w Nowym Jorku, Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety w Brukseli. Nagrała m.in.: płytę solową ze zbiorem pieśni Karola Szymanowskiego dla Channel Classics, uhonorowaną nagrodą Fryderyk; albumy z pieśniami Szymanowskiego (jesienią 2006, EMI Classics z udziałem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle'a, a rok później "Pieśni z orkiestrą", z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Kazimierza Korda).
Śpiewaczka we wrześniu 2007 roku zadebiutowała na deskach Opéra National de Paris pod batutą Sylvaina Camberlinga. Koncertuje także w Polsce. Jej ostatnia realizacja to Traviata na deskach Opery Podlaskiej w Białymstoku.
Z Iwoną Sobotką w "Notatniku Dwójki" rozmawiała Beata Stylińska.

mc

Czytaj także

Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:00
- Myślę, że byli dobrymi przyjaciółmi. Chopin uważał go za bardzo utalentowanego pianistę i kompozytora - tak o norweskim uczniu polskiego wirtuoza mówiła w Dwójce Ingrid Loe Dalaker, autorka wydanej niedawno w Polsce książki "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krakowiacy i Górale", czyli nieśmiertelne wołanie o pokój między ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 16:00
- Po premierze mówiono wprost, że Krakowiacy to Polacy, a Górale to Moskale - o historycznych inscenizacjach słynnego wodewilu z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego opowiadała w Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Duszyński: komponowanie zaczynam od słuchania głosów aktorów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 23:59
- Dlatego nad spektaklem pracuję już podczas prób stolikowych. Wsłuchuję się, a w mojej głowie nieświadomie kształtuje się tkanka dźwiękowa spektaklu - mówił w Dwójce kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, któremu największy rozgłos przyniosły kompozycje do "Pokłosia" i "Jacka Stronga" Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń