Głosy z roku 1939

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 23:00
Dramatyczna opowieść o nagraniach wojennych, które zachowały się w archiwach Polskiego Radia.
Audio
IPN ustalił okoliczności śmierci Stefana Starzyńskiego
IPN ustalił okoliczności śmierci Stefana StarzyńskiegoFoto: (fot. Wikimedia Commons)

Po kapitulacji Warszawy w 1939 roku Niemcy przejęli gmach rozgłośni  radiowej na ulicy Zielnej. Co stało się z płytami nagrywanymi  w czasie oblężenia stolicy – czy  ocalały? O tym opowieść Stefana Kruczkowskiego, który dopiero w 1979 roku opracowywał  dźwiękowo przemówienia  Stefana Starzyńskiego, słynnego prezydenta walczącej Warszawy.  Dlaczego tak późno? I jakie były losy tych nagrań ? Jakie płyty  zostały odnalezione ? – o tym w "Notatniku Dwójki".  

W audycji wykorzystano także archiwalne nagrania: m.in. Józefa Becka, Stefana Starzyńskiego i płk. Wacława Lipińskiego.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Prządka.

 

***

Ponieważ do tej pory nie odnalazła się ostatnia z trzech  ukrytych w czasie okupacji partii płyt - apel do słuchaczy o kontakt. Jeśli ktoś z Państwa coś wie o losach płyt z wojennymi nagraniami, prosimy o kontakt z Archiwum Polskiego Radia (tel. 22 645 50 73). 

Czytaj także

Zaczęło się od Warszawy II

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 23:08
1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu II Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z historii radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 12:53
O tym, jak odbudowywano po wojnie Polskie Radio i jak Dwójka zyskiwała programową odrębność, rozmawiano w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń